Ak Parti heyeti Van’da vatandaşların sorunlarını dinledi

Ak Parti heyeti Van’da vatandaşların sorunlarını dinledi

AK Parti Van İl Başkanlığı, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Van’a gelen heyet ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelerek sel felaketlerinin yaşandığı bölgeler başta olmak üzere birçok konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
28 Ağustos 2021 19:06
Ak Parti heyeti Van’da vatandaşların sorunlarını dinledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 AK Parti MKYK (Merkez Karar Yürütme Kurulu) üyeleri, eski bakan ve bakan yardımcıları, milletvekilleri ve Ak Parti Van İl Teşkilatı Van’daki basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. 

Van Elit Word Otel’de basın düzenlenen toplantıya, AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi aynı zamanda AK Parti İstanbul Milletvekili, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti MKYK Üyesi, Malatya Milletvekili, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, eski Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, Genel Merkez MKYK üyeleri; Abdurrahman Kurt, Şaziye Gündüz, Sümeyye Bozkurt, Murat Çiçek, Ziver Özdemir, Aişe Nur Nacar, Osman Ören, Vildan Polat, Abdürrahim Fırat, Cüneyt Yüksel, Orhan Miroğlu, Burhan Kayatürk, Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas ve parti temsilcileri katıldı.


“DEVLET ERKANI HER AN HALKIN YANINDA OLDU”

Toplantıda ilk olarak konuşan Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van’da meydana gelen sel felaketleri nedeniyle zarar gören belde ve köyleri ziyaret ettiklerini ve bölge halkının sıkıntılarını en ince ayrıntısına kadar dinleyip sorunların çözümü için çalışmalarını devam ettirdiklerini belirtti.

Türkmenoğlu konuşmasında, “Malumunuz son zamanlarda Türkiye’de yaşanan doğal afetler bütün Türkiye’deki vatandaşlarımızı etkilediği gibi elbette ki Vanlı hemşerilerimizi de bu konuda etkiledi. Biliyorsunuz 2020 Şubat ayında Van’da yine bir doğal afet depremi yaşadık. Onun öncesinde yine 2011 yılında Van’da yine bir deprem yaşadık. Belki de son 50 yılın en büyük depremini Van yaşadı. Depremin olduğu andan itibaren başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletin tüm bakanları, tüm kurumları adeta seferber oldu. O günden bugüne 11 yıl geçti. 2020 Şubat ayında Van’ın Başkale ilçesinde bir deprem yaşandı. Buda özellikle Özpınar’dan tutun grup köylerimizi büyük derecede etkiledi vefat edenlerimiz var. Bu bölgenin coğrafi şartları gereği, Bahçesaray ve Çatak Narlıca bölgesinde de bir çığ felaketi yaşadık.

Şehitlerimiz, vefat edenlerimiz var. O gün nasıl ki devletimizin tüm bakanları, kurumları, halk olarak tüm Türkiye’de yek vücut olan herkese minnet ve şükran doluyuz. Son yıllarda da, özellikle pandemi sonrası Türkiye’nin birçok ilinde büyük afetler yaşıyoruz. Bunlarda orman yangınları ve nihayetinde sel baskınlarıdır. Yine aynı şekilde orman yangınları ve sel baskınlarında yanımızda olan devlet erkanı, dün Van’daydı. Kastamonu’dan tutun, Antalya’da, Marmaris’te, Mersin’de, Sinop’ta, Bartın’da, Giresun’da, Artvin’de nereye giderseniz gidin her alanda özellikle Ak Parti’mizin gerek kendi iç dinamikleri gerekse de devlet erkanı müthiş bir şekilde acısını yaşayan halkıyla kucaklaşmayı hedefledi ve kucaklaştı. Bugün de özellikle bizim 15 Temmuz’dan bugüne kadar birçok ilçemizde yaşanan sel felaketi, tarlalarımıza, ekinlerimize ve hayvan varlıklarımıza zarar verdiği gibi en büyük şansımız insan kaybına uğramadık. En son Ağustos ayının ortası itibariyle Esenyamaç’taki sel felaketi de hepimizin hafızalarından hiçbir zaman silinmeyen bir iz bıraktı. Elhamdülillah o gün aynı gün aynı gece kıymetli milletvekillerimiz, Valimiz, AFAD, Kızılay, halk ve vatandaş, Bakan yarımcılarımız 3 gün üst üste tüm devlet erkanımız oradaydı. Bunun yanı sıra bizim teşkilatlarımız buraya geldiler. Bugünde Cumhurbaşkanımızın geçen hafta aldığı bir kararla MKYK üyelerimiz Türkiye’nin her tarafına adeta bir çıkarma yaptılar. Bugün burada geçmişte çok kıymetli hizmetler yapmış değerli şahsiyetlerle beraberiz. Ben özellikle Vanlılar adına bu ekibin Van’a teşrifleri ve Van’da bulunmaları için minnet ve şükranlarımı ifade ediyorum.

 Ak Parti camiası şuanda Van’da. Dün, bugün, yarın sel bölgelerinde zarar gören kardeşlerimize, evleri yıkılan kardeşlerimize, tarlasında hasar meydana gelen kardeşlerimize adeta o köylere ve mahallelerimize geçmiş olsun ziyaretleri gerçekleştirdiler. Bu ziyaretler kapsamında hane halklarımızla da hasbihal ettiler. Ak Parti camiamızın müthiş bir şekilde 20 yıllık kendine özgü sosyal, kültürel, ekonomik politikaları var. Dış politikası var. Her alanda müthiş bir şekilde başarıyı temel edinmiş sessiz devrimler üreten bir partinin ben il başkanı olmaktan da şeref duyuyorum, gurur duyuyorum. Böyle bir Cumhurbaşkanımızın varlığı da ülkemiz için, şehrimiz için ve özellikle İslam alemi için büyük bir kazançtır. Bu vesileyle iki günlük program çerçevesi içerisinde özellikle MKYK üyelerimizle beraber sahadaydık. Özellikle sel bölgelerinde yaşanan trajedik olayları ve sıkıntıları en ince kılcal damarlara kadar inip, o insanların acısını paylaşmak için buradayız. Bu program kapsamında onlarca köyümüzü ziyaret ettik. Oradan aldığımız izlenimlerimiz çerçevesi içerisinde yapılması gerenleri teşkilatımız yerinde inceledi. Notlarımızı aldık. İlgili kurumlarımızla inşallah istişarelerimizi yapacağız. Çok hızlı bir şekilde bu işlerin organizasyonunu bir an önce çözmek istiyoruz. Zaten birçoğu yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. Ben bu vesileyle Vanlı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Sizler vasıtasıyla da özellikle genel merkezimize ve Cumhurbaşkanımıza müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZI ASLA YALNIZ BIRAKMADIK”

Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun konuşmalarının ardından , AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi aynı zamanda AK Parti İstanbul Milletvekili, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya söz aldı.

Fatma Betül Sayan Kaya konuşmasında, “Bende hem şahsım hem de heyetimiz adına hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Gerçekten ülkemiz çok zor günlerden geçti. Bu zor günlerde de kardeşlik bilincine dayanışma ruhuna, birlik ve beraberliğe kenetlenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Allah’a şükürler olsun ki kendi kaderini milletin kaderiyle bütünleştirmeyi başarabilen Ak Parti, Türkiye’nin her bölgesinin partisi oldu. Ak Parti hükümetleri olarak zor zamanlarda Afet bölgelerinde halkımızı asla ve asla yalnız bırakmadık. Geçmişte olduğu gibi yine bugün de her bakımdan destek olmak için Van’dayız. Hem yıkılanı, zarar göreni yeniden inşa edip, onarıp insanımızın hizmetine sunmak, hem de aslında malen de iyi gelmek için Vanlı kardeşlerimizle beraber olmak için buradayız. Biliyorsunuz Van depreminde sayın Cumhurbaşkanımız, Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, depremden hemen 3,5 saat sonra tüm kabinesiyle birlikte Van’a gelmişti. 1 yılda da tam 4 defa Van ziyareti gerçekleştirmişti. Her gün birden çok milletvekili arkadaşımız, bakanımız, teşkilatımız burada bulunmuş ve bu süreçte tüm yaralarımız sarılana kadar Vanlı kardeşlerimizin hizmetinde bulunmuştu. Nihayetinde hamdolsun alnımızın akıyla 32 bin konutu Vanlı hemşerilerimize teslim ettik. Onlar bugün o evlerde huzur içerisinde ve güvenle bir daha deprem olursa ne olur endişesi taşımadan yaşıyorlar. İşte bugün de biz bu anlayışla milletimizin yaralarını sarmak için buradayız. Milletimize hizmet etmek kadar gerçekten bize huzur veren, onur veren bir duyguyu ben tanımıyorum. Heyetimizle birlikte Van şehrinde bugün üçüncü günümüz. Üç günlük bir çalışma ziyareti planlamıştık. Sözlerime başlamadan önce ülkemizde yaşanan yangın, sel gibi doğal afetlerde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza rabbimden rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Hepinize sayın Cumhurbaşkanımızın hem selamlarını hem de geçmiş olsun dileklerini de iletmeyi istiyoruz. Geçtiğimiz hafta MKYK toplantımızda ülkemizde son 1 ayda gerçekleşen afetleri tüm yönleriyle ilgili bütün bakanlarımızın katılımıyla masaya yatırdık. Yapılanları, ihtiyaçları ve yapılması gerekenleri değerlendirdiğimiz çok uzun süren bir toplantı gerçekleştirdik. Orada MKYK üyelerimiz, Milletvekillerimiz ve Bakanlarımız vardı. O toplantıda da Cumhurbaşkanımızın afet bölgelerine olan hassasiyetini de bizler bizzat gördük. Kendisinin bizzat görevlendirmesiyle bugün ülkemizin tüm afet yaşanan bölgelerinde MKYK üyelerimiz, Genel Başkan Yardımcılarımızdan oluşan üyelerimizle afet bölgelerindeyiz. Adeta tüm Türkiye’deki yaraları sarmak için heyet olarak seferber olmuş durumdayız. Yaşanan acı ve sıkıntılar hepimizin. Ülkemiz her acı ve her felaket karşısında tek yürek olur. Zor zamanlarda bir aileyiz biz bunu başarmış bir milletiz” dedi.

“85 MİLYON TEK YÜREK OLDUK”

Türkiye’de yaşanan her türlü doğal afette 85 milyonun tek yürek olduğunu söyleyen Sayan Kaya, “Türkiye büyük bir devlet ve büyük bir milletten oluşuyor. Büyük bir aile olduğumuzun bilinciyle 85 milyon vatandaşımız, 81 ilde adeta tek yürek olduk. Biz biliyoruz ki bugün Van’ın acısını Muğla’daki kardeşlerimiz de yaşıyor. Muğla’nın acısını Ağrılı kardeşlerimiz de hissediyor. Biz biliyoruz ki acıda da sevinçte de biriz, beraberiz. Antalya’da, Muğla’da, Sinop’ta, Bartın’da nasıl ki devletimiz yaraları sarmak için seferber olduysa, bugünde Van’da bunun için bu heyetimizle birlikte bulunuyoruz. Tüm afet bölgelerini, ilçelerimizi heyetler halinde ziyaret ettik. Bugün de Van merkezinde hemşerilerimizle buluşmaya devam edeceğiz. Bizi gerçekten çok sıcak bir şekilde karşılayan Vanlı hemşerilerimize de şükranlarımı sunuyorum heyetimiz adına. Şunu ifade etmek gerekiyor. Van’da yaşanan sel dolayısıyla oluşan sorunların çözümünde devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte ilk dakikaları itibariyle sahada olmuştur. Yaptığımız ziyaretler neticesinde bunu bizde vatandaşlarımızın anlatımlarıyla da bir kez daha duymaktan büyük memnuniyet duyduk. Hem devletimiz, hem milletvekillerimiz, MKYK üyelerimiz, Van Teşkilatımız milletimizin ilk dakikalardan itibaren yanında yer almıştır. Bundan sonra da afet sonrası dere ıslah çalışmaları, evlerin yeniden yapılması, sel bölgesindeki evlerin taşınması ve inşasının da kısa sürede devletimiz tamamlayacak. Bu süreçte bizlerde takipçisi olacağımızı ifade etmek isterim. Yıkılanın yerine daha iyisini, daha sağlamını yapacağız inşallah biz bunun için buradayız. Hasar tespit çalışmaları yapılmış durumda. Bir taraftan da devam ediyor. Zararları inşallah eksiksiz bir şekilde gidereceğiz” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZ, DÜNYANIN TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALACAK LİDERLİK SERGİLEMİŞTİR”

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle milletin bizzat yanında olmak istemesinin kendilerini motive ettiğini söyleyen Sayan Kaya, “Şundan bütün Vanlı kardeşlerimiz emin olsun ki, selden zarar gören her yapı, her mekân daha güvenli bir şekilde yeniden imar edilecek. Bunu dün kardeşlerimize de birinci ağızdan ifade ettik. Van gibi Artvin, Rize, Kastamonu, Sinop şehirlerimizde meydana gelen sel felaketi haberlerini aldığımız andan itibaren de devletimizin bakanları, tüm kurum ve kuruluşları hükümetimiz harekete geçti ve afet bölgelerinde milletimizin yanında oldu. Bu kadar kısa sürede organize olunmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ve bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti, milletinin bizzat yanında olmak istemesi de bizi aynı zamanda motive etmektedir. Biz biliyoruz ki devletimizin her birimi, yerel yönetimler de dahil olmak üzere büyük bir özveriyle çalışıyor. İş bilenin, kılıç kuşananın denir. Bu acil durumlarda, beklenmedik felaketler karşısında da bütün dünyanın Türkiye’yi örnek alacak bir liderlik sergilediğini de ifade etmek isterim. Şükürler olsun bugünkü güçlü siyasi irade milletimizin yanı başında ve milletimizin emrindedir. Erciş’te, Başkale’de canı pahasına arama kurtarma çalışmalarına katılan bütün ekiplerimize buradan heyetimiz adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

“TELEF OLAN HAYVANLARIN YERİNİ EN KISA SÜREDE DOLDURACAĞIZ”

Başkale İlçesi’nde yaşanan sel felaketi nedeniyle telef olan hayvanların yerine yenilerini tedarik edip teslim edeceklerini söyleyen Sayan Kaya, “Telef olan hayvanlarımız var. Onların tespitleri yapılıyor. Çok üzgünüz o hayvanlarımız için ama her birinin yerine vatandaşlarımıza yeni hayvanlar temin edilip teslim edilecektir. Güzeldere bölgesinde bir çobanımız kaybolmuştu ama şükürler olsun ekiplerimiz onu da kurtarmış hastaneye kaldırmış. Yine dün Kader kardeşimizle buluştuk biz. Oda çok şükür sağ salim kurtarılmış. Psikososyal destek de sağlık ekipleri ve aile bakanlığı tarafından sürdürülüyor. Bütün vatandaşlarımızın, milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Ak Parti’nin sosyal devlet anlayışı çerçevesinde bu hizmetleri sürdüreceğiz. Devletimiz her yerde olduğu gibi Esenyamaç’ta da tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanında olmuştur. Dün Esenyamaç’ta da bizzat dolaşarak gördük. Çalışmalar hala sürüyor. Kaymakam bey, oradaki teşkilatımız, vekillerimiz ilk andan itibaren orada bütün sürecin içerisinde ve takipteler. Ben bu anlamda özellikle Van teşkilatımıza, MKYK üyelerimize, Milletvekillerimize, Valimize, Kaymakamımıza, bütün arama kurtarma ekiplerimize de tüm heyetimiz adına şükranlarımı sunmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİMİZ DAİMA MİLLETİN HİZMETİNDEDİR”

Fatma Betül Sayan Kaya konuşmasının devamında; “Milletimizin hizmetinde olan devletimiz daima var olsun. Bize göre sosyal hukuk devleti, vatandaşın her an yanı başında olduğunu hissettiği devlettir. Ak Parti Sosyal Hukuk Devleti ilkesini, Anayasa’da yazılı bir ilke olmaktan çıkarmış ve hayata geçirmiştir. İktidarımız döneminde doğal afetlere müdahaleyle ilgili AFAD kurumu hayata geçirildi. Gerçekten çok güzel hizmetler sundu. Türkiye’nin yine merhamet eli olan Kızılay bugün tüm dünyada bilinen ve tüm dünyada mağdur, mazlum coğrafyalara el uzatmış çok güçlü bir kurum haline geldi. Dünyanın her yerinde insanların imdadına koşan sıkıntılarını paylaşan AFAD ve Kızılay’ımız var çok şükür. İtaiye ekiplerimize, ormancılarımıza, askerimize, polisimize ve gönüllü vatandaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye bütün sorunlarını çözebilecek kudrette bir ülkedir. Bizim çözemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur. Yeter ki yüreklerimizdeki merhameti çoğaltalım. Yeter ki kardeşliğimizi, muhabbetimizi ve sevgimizi büyütelim. Afetleri bir siyaset malzemesi olarak kesinlikle siyaset kurumlarının kullanmaması gerekiyor. Acılar ayrışmaya değil birleşmeye vesile olacak zamanlardır. Allah ülke olarak birlik ve beraberliğimizi daim eylesin” şeklinde konuştu.

Haber: Emre An

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

superbahis safirbet polobet maltcasino interbahis grandbetting dinamobet celtabet aresbet asyabahis betnano casinomaxi casinometropol galabet jojobet marsbahis mroyun perabet imajbet betmarino verabet holiganbet meritroyalbet trendbet