Asgari ücret görüşmeleri sürüyor

Asgari ücret görüşmeleri sürüyor

Asgari ücret görüşmeleri başladı. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz." dedi. Bilgin ayrıca işverenler ve işçiler arasında arasında yapılan anket sonuçlarını paylaştı.

ABONE OL
1. Aralık 2021 16:54
Asgari ücret görüşmeleri sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret görüşmeleri başladı. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz.” dedi. Bilgin ayrıca işverenler ve işçiler arasında arasında yapılan anket sonuçlarını paylaştı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşme öncesi basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

“Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz”

Bilgin toplantıda yaptığı konuşmada, “Asgari ücret son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Asgari ücret gerçekten önemli. Türkiye’de asgari ücret alan yaklaşık 6 milyon civarında işçi var emekçi var. Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz. Süreci kısa sürede çözüme kavuşturacağımızı düşünüyorum” dedi.

Yeni asgari ücretle ilgili Bilgin, İş verimliliğini artıran bir rakamda buluşacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete ilişkin yaplan anket sonuçlarını paylaştı

Yapılan çalışmada işverenler 3500-3750 lira arasında asgari ücretin olmasına yönelik çoğunluk oluştu. Çalışmaya katılan işverenlerin yüzde 74’ü işten çıkarmaların artabileceğini belirtti.

Firma sahiplerinin yüzde 36’sı 3500-3750 lira arasında asgari ücret isterken profesyonel yöneticiler 6 bin liranın üzerinde artışlar istemişlerdir.

Küçük işletmeler ve mikro işletmeler elinin altında işçi çalıştıranlar onlar da asgari ücretin yukarıya doğru tırmanmasının ciddi şekilde işsizliğe neden olabileceği sorununu dile getirdiklerini sizlerle paylaşmak isterim.

Ağırlıklı oran 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasında toplandı

2500 emekçiye ulaşıldı. Bunların yüzde 13’ünün asgari ücret dışında bir işte de çalıştıklarını ifade etmişlerdir. 3750 – 4000 lira arasında rakamlar telâfuz ettiler.  Ağırlıklı oran 3750 lira ile 4 bin lira arasında toplandığı görülmektedir. 

İşçilerimiz de asgari ücretin artmasının ekonomiyi canlandıracağını düşünmektedir. İşçilerin yüzde 60’ı asgari ücretin artmasının işçilerin işten çıkarılmasına neden olmayacağını söyledi.

İlk toplantı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak rakamı belirlemek için ilk toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı.

İşçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücrette yüzde 30 zam beklentisi

yıllık enflasyonun yüzde 20’yi aşması tahmin edilirken, en az yüzde 30 bandında artış yaşanacağına ilişkin beklentiler öne çıkıyor.

Mevcut asgari ücret ne kadar?

Asgari ücret halihazırda brüt 3,577 lira, net 2 bin 826 lira olarak uygulanıyor.

İşçi sendikalardan ortak talepler

İşçi konfederasyonları TÜRK-İŞ, DİSK ve HAK-İŞ, ortak taleplerini dün şöyle açıkladı:

– Günün ekonomik ve sosyal şartlarına göre işçinin ve ailesinin insanca yaşamasını mümkün kılacak ve insanlık onuruyla bağdaşacak asgari ücret belirlenmelidir.

– Asgari ücret net olarak açıklanmalıdır. Yapılacak vergi, sosyal güvenlik gibi kesintiler net tutarın üzerine ilave edilmelidir. Açıklanan net ücretin altına düşülmemelidir.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’ten ortak asgari ücret açıklaması

– Asgari Geçim İndirimi (AGİ) işçinin medeni durumuna göre ayrıca ilave edilmelidir.

– Bütün ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Gelir vergisi tarifesi en az yeniden değerleme oranında artırılmalıdır.

– Ücretliler için damga vergisi uygulaması kaldırılmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran da yüzde 10 olmalıdır.

internethaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

konya escort