Aslan: Halkın yüzü Van Gölü’ne çevrilecek

Aslan: Halkın yüzü Van Gölü’ne çevrilecek

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, kentteki gazetecilerle bir araya gelerek bugüne kadar yapmış oldukları projelerden bahsetti. Kaymakam Aslan, Van Kalesi'nin arkasında yapılacak olan ve Mollakasım-Çiçekli arasındaki kesintisiz devam edecek olan İpekyolu Sahil Bandı Projesi'nin tüm projelerden daha kıymetli olduğunun altını çizdi.

ABONE OL
19 Temmuz 2021 13:27
Aslan: Halkın yüzü Van Gölü’ne çevrilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, kentteki gazetecilerle bir araya gelerek bugüne kadar yapmış oldukları projelerden bahsetti. Kaymakam Aslan, Van Kalesi’nin arkasında yapılacak olan ve Mollakasım-Çiçekli arasındaki kesintisiz devam edecek olan İpekyolu Sahil Bandı Projesi’nin tüm projelerden daha kıymetli olduğunun altını çizdi.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Van’daki yerel ve ulusal basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Büyükşehir hürriyetine yakışır bir şehir yaratmak istediklerini söyleyen Aslan, göreve geldikleri günden bu yana Türkiye’de örneği olmayan birçok hizmete imza attıklarını belirtti.

“HALKIN YÜZÜNÜ VAN GÖLÜ’NE ÇEVİRMEK İSTİYORUZ”
Van Kalesi’nin arka tarafında yapılacak olan ve Mollakasım-Çiçekli’ye kadar kesintisiz devam edecek olan İpekyolu Sahil Bandı Projesi’nin Van için çok önemli bir proje olduğunu söyleyen Kaymakam Aslan, Van Gölü’nün büyük bir nimet olduğunu ve halkın yüzünü Van Gölü’ne çevirmek istediklerini vurgulayarak, “O kadar kıymetli ki bu Sahil Bandı Projemiz, diğer projelerle kıyaslanamaz. Çünkü Van halkının yönünü biz Van Gölü’ne çevirmek istiyoruz. Türkiye’nin en yüksek genç nüfusuna sahip illerinden biri olan Van’da en büyük problemlerden biri de istihdamdır. Bizim bunu şuan mevcut koşullarla çözme imkânımız yoktur. Ne yapabiliriz bununla alakalı? Bin 700 rakımında Dünya’nın en büyük göllerinden, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Denizimiz bizim için çok büyük bir nimettir. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Yönümüzü sahile dönerek Mollakasım’dan Çiçekli’ye kadar kesintisiz sahil bandının, parkların, günübirlik eğlence ve dinlenme alanlarının, restoranların, cafelerin, çay ocaklarının ve diğer tüm tesislerin bu projede olması gerektiğine inanıyorum. Biz bir yerden başladık 3 kilometrelik bir sahil bandımız var. O kadar sıkıntılar çektik ki orada. Hepsi özel mülkiyet. Şuan tapu iptal davalarını bile diğer yerlerde açamıyorlar. Ben 6 ay gibi kısa sürede 1,5 milyon metre karelik bir alanda tapu iptal davası açtım. Yani Belediyemizi muhatap kılmadan, hazineyi muhatap kılarak bunu Van halkının hizmetine sunduk. Şükürler olsun tüm davalarımız açıldı ve yarısından çoğu sonuçlandı. Diğerleri de inşallah bu sene sonuna kadar sonuçlanacak. Bunun kıymetini 5 sene sonra anlayacaksınız” diye konuştu.

“”200’DEN FAZLA AHIR YIKTIK”
Van Kalesi’nin arka tarafının Van’ın en kıymetli yeri olduğunu söyleyen Aslan, o bölgeden Van Gölü’ne pislik aktığını ve yaklaşık 200 ahırı yıktıklarını belirterek, “Van’ın en kıymetli yeri orası. Kalenin hemen arkası, fidanlığa kadar olan bütün bölüm. Orada bir kısım bölümü de, biz şuan 200 dönümden fazla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yer tahsis ettik. Tamamen yeşil alan için. 100 dönümde park bahçeler müdürlüğünü oraya taşıyoruz. Orada yapay bir havuzumuz var, 100 dönümlük bir yerimiz var. Orayı da vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Biz hazır hazine arazisini yapmadık. Benim burada vurgulamak istediğim, 1,5 milyon metrekare özel mülkiyetten kamulaştırmayla devlete kazandırdık. 200 dönümden fazla da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yer aldık. Orada harika bir sosyal tesis yapacağız. Bununda müjdesini bu vesileyle verelim. Biz 200’den fazla ahır yıktık. Oradan göle pislik akıyordu. Orada DSİ’ye kaya tahkimat yaptık. O kadar güzel oldu ki. Mollakasım’dan Çiçekli’ye kadar kesintisiz olarak İpekyolu ilçemizde bir sahil bandı olması için hiçbir engel yoktur. Eğer oralar bizim hayal ettiğimiz şekilde olursa, istihdam açısından birçok insan ekmek sahibi olacak. Yoksa siz buraya dışarıdan kolay kolay yatırımcı çekemezsiniz. Yanınızda İran gibi bir potansiyel var, Irak’tan gelen bir potansiyel var. Yerli inanılmaz bir potansiyel var. Bu ancak göl gibi bir nimetten faydalanırsanız olur. Ben 4 yıldan fazladır buradayım ve gördüğüm en büyük sorun işsizlik sorunu. Trafik sorunumuz var, bir şekilde çözülecek. Ben göreve başladığımdan beri 15 kilometreden fazla yol açtım. Şuan Büyükşehir Belediyesi şabaniyenin altından 30 kilometrelik bir yol açıyor. Bizde üstümüze düşen ne varsa onu yapıyoruz. Bu tür alternatiflerle illa ulaşıma ve trafiğe bir çözüm bulunuyor. Çevre yolu belli bir aşamaya geldi ama istihdamla alakalı maalesef doğru düzgün bir projemiz yok. Onun tek yolu da bu sahilden geçiyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ OLMAYAN EĞİTİM KÖŞKLERİ AÇTIK”
Göreve başladıktan sonra Türkiye’de örneği olmayan eğitim köşklerini hizmete açtıklarını dile getiren Kaymakam Aslan, “Ben göreve başladıktan sonra eğitim köşkleri açtım. Buda Türkiye’de bir ilk. Örneği yok, özellikle aile ziyaretlerimizde 10-15 kişi bir sobanın başında ders çalışma imkanı olmayan öğrencilerimiz vardı. Bütün bu mahalle ziyaretlerimizde bunun çok büyük bir eksiklik olduğunu gördüm. Kütüphanelere gidiyorsun, Maalesef ilçe kütüphanesinden bile kötü kütüphanelerimiz var. 50 kişi belki 100 kişi oturup küçücük yerlerde ders çalışıyordu. KPSS, YKS ve LGS’ye hazırlananlar. Hele ki bir yer ziyaret ettim içinde madde kullananından geçilmeyen bir yer. Mahallenin çocuklarına da aslında onlarda model ve örnek oluyorlardı. Şükürler olsun o çocuklarla bir araya toplandık. Ne yapalım, buraya sahip çıkacakmısınız dedik. Bizim ders çalışacak yerimiz yok dediler. Aslında çok basit geliyor belki ama çocukları ve gençleri de dinlemek gerekiyor bazen. Bizim düşünmediğimiz ve bilmediğimiz o kadar güzel şeyler söylüyorlar ki. İlk eğitim köşkümüzü açtık. Ben hiçbir zaman hiçbir şeyin propagandasını yapmadım. Hayatım boyunca da yapmayacağım. Herkese eşit mesafedeyim ama eğitimde fırsat eşitliğini yakalayabilmeleri için o çocukların ve gençlerin, o kadar nezih bir yer yaptık ki gelip desinler ki benim devletim hiçbir ayrım yapmadan bana böyle sıcak bir yuva yaptı. Benim ders çalışabilmem için bana bir ortam sağladı. Orada çay, kahve, su ücretsiz. Alanında en iyi hocalardan seçerek, onlara haftanın her günü takviye kurslar veriliyor” ifadelerini kullandı.

“KADINLARIMIZA EĞİTİM ALANI AÇTIK”
Eğitim köşklerinin alt katında kadınlara yönelik eğitim alanları açtıklarını söyleyen Aslan, “Alt katında da kadınlara yönelik bir eğitim alanı açtık. Burada kendilerine olan bakımı bile öğrenseler, kadının çocuk yetiştirmedeki rolünü bile öğrenseler, kadının eşiyle alakalı haklarını ve rolünü bile bilseler benim için her şeyden kıymetlidir. O kadar sıkıntıları, problemleri, dertleri var ki. Gelin burada dedikodu yapın dedim. Gelin burada gün yapın, gelin burada misafirlerinizi ağırlayın. Çok mutlu oldular. Bizim en çok ihmal ettiğimiz kesim çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımızdır. Ama tüm samimiyetimle söylüyorum. Bunu yaparken herhangi bir amaç güderek yapmıyoruz. Eksikliğimizi gidermek için yapıyoruz sadece. 3 tanesini yaptık, 1 tane de toplum merkezi var. Tüm eksikliklerini giderdik, çok yakın bir zamanda açılışını yapacağız. Bir tane şehrin göbeğinde Kent Park olan bir yer var. Onun ikinci kısmını da yaptık. 5-6 dönümlük bir park vardı. 8 dönümlük daha üniversite ile anlaşarak yaptık oradan çok daha güzel ve nitelikli oldu. Ortasında küçük bir kafe olarak kullanılan bir yer vardı. Biz onu büyüttük ve yine orayı da eğitim köşkü yaptık. Aslında ben orayı kafe ve restoran da yapabilirdim. Şehrin en cazip noktası. Birilerine peşkeşte çekilebilirdi. Benim amacım, kamu kurum ve kuruluşlarının amacı para kazanmak veya ticaret yapmak değildir. Benim oradaki esas amacım, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmektir. Eğer bir öğrenci gelip ders çalışacak bir ortamı yoksa, eğitimde geri kaldıysa orada ders çalışıp iyi bir okulda iyi bir üniversite kazanıp hayata tutunabilecekse, bir genç kızın çok küçük yaşta evlenmesini önleyebileceksem ben tüm samimiyetimle söylüyorum, yaptığımız tüm bu sıkıntılara harcamalara değeceğine inanıyorum. Şehrin merkezindeki bir yeri eğitim köşkü yaparak aslında bir mesaj vermek istedim. Bizim için en kıymetli olan gençlerimiz olduğunu vurgulamak için ben bunu yaptım. Çok yakın bir sürede oranın ve parkın da açılışını yapacağız” şeklinde konuştu.

“KADIN SPOR MERKEZLERİ AÇTIK”
İpekyolu İlçesi’ne iki adet kadın spor merkezi açıklarını ve yakın zamanda bir tane daha açacaklarını söyleyen Kaymakam Aslan, “Biz iki tane kadın spor merkezi açtık. Bunu ben buradan iddia ediyorum, yörenin en kaliteli spor salonları. Eğer inanmıyorsanız gidip bir gezin. Bin 500 kapasiteli bütün alet edevat teçhizat hepsi var. Hocalarımız çok nitelikli, çok kaliteli. Ve tamamen ücretsiz. Alt tarafı da kafeteryamız. Kadınlarımız gelsinler orada sosyalleşsinler. Orada vakit geçirsinler. Çocuklarını bırakıp yukarıda spor yapsınlar. Hemen alt katta çocuk parkı yaptık. Bunları ticari kaygılarla yapsak çok iyi paralar da kazanırdık. Ama biz bunu istemedik. O kadar dua ediyorlar ki, 70 yaşındaki teyze geçenlerde geldi belimde fıtık vardı, 3 gündür kardioya, fitnessa geliyorum diyor. Oradaki branşların birçoğunun ismini bende bilmiyorum. Farklı farklı branşlarda orada eğitimler var. Tamamen bizim buranın kültürüne uyumlu. Kadınların olduğu, kadın eğitmenlerin olduğu herkesin bayan olduğu bir yer. Bunlar çok değerli hizmetler. İki tane açtık bir tanesini de Gölbaşı civarında açmayı düşünüyoruz. Bunun da Türkiye’de çok örneği yok. 3-4 tane ücretli yapan belediye var diye biliyorum” ifadelerini kullandı.

“SANAT GALERİSİ BİR AY İÇİNDE BİTECEK”
Van en işlek sokaklarından biri olan sanat sokağında yapımı devam eden Sanat Galerisi’nin bir ay içinde biteceğini belirten Aslan, “Sanat galerisi bir ay içinde bitecek. Burası büyükşehir ama bir sanat galerisi yok. Güzel sanatlarla ilgili sergileyebileceğimiz veya hizmet edebileceğimiz bir binamız yok. Çok amaçlı bir salon alarak kullanacağız. Parkı sanat temalı, sokağı sanat temalı. 106 tane sokak belirledik. Ben sadece bir iki tane butik sokak yapayım burada reklamımız olsun mantığıyla iş yapmadım. 106 tane Van’ın sirkülasyonunun fazla olduğu sokak belirledik. 60 tanesi butik sokak oluyor. Şuan vatandaşlar bize belki rahmet okuyor ama ben orayı hızlıca kazayım, betonunu atıp, asfaltını atıp kaldırımını yapıp gidebilirdim. Ama onu yapmıyoruz. Bütün toplantılarımızda ben ifade ettim. VASKİ, VEDAŞ, AKSA ve TELEKOM işbirliği ile orada sonuç almaya çalışıyoruz. Yoksa kazayım, iki ay sonra VASKİ gelip kazıyor. Daha sonra VEDAŞ kazıyor. AKSA gelip kazıyor. Yazık günahtır. Fakir fukaranın, yetimin bir kuruş hakkının boşa gitmesine izin vermedik. Bu yüzden 15 gün geç olacak ama orada yapılan hizmet belki 20-30 sene hizmet edilecek. Asfaltında belki çok elzem durumlarda kazılar olacak ama adamlar gelip ortasından sonuna kadar kazı yapmayacak. Bizim ki maalesef bir köy hürriyetinde gibi. Yanlış anlamayın ama ben yörenin çocuğuyum. 3-4 tane prestij sokak yapıldı insanlar şehir havasına büründü. Ama tam şehrin göbeğini bizim büyükşehir hürriyetine kavuşturmamız gerekiyor. İnsanların bu sefer aidiyet duyguları yükseliyor. Sokaklarında yürürken bile zevk alacakları bir şehir yaratmak istiyoruz aslında. Buradaki bazı ara sokaklarda ışıklandırma bile yok. Kadınlarımızın o sakaklarda rahat yürüyebileceği bir hale getirmemiz lazım” dedi.

“SOKAKLAR SEYYAR VE İŞPORTACIDAN GEÇİLMİYOR”
Van’ın en büyük sorunlarından birinin seyyar ve işportacılar olduğunu söyleyen Kaymakam Aslan sözlerine devamla; “ Bu sokaklar seyyardan işportadan geçilmiyor. En büyük sorunlarımızdan biri de aslında seyyar ve işporta. Ama maalesef bu pandemiden ötürü çok etkin mücadele edemiyoruz. Bunun eleştirisini ben kabul ediyorum. Yeni zabıtalar aldık orayı da güçlendirdik. Emniyetle, jandarmayla, bekçilerle ve zabıtalarımızla biz bununla mücadele edeceğiz ama aile ziyaretlerine gittiğimizde birkaç kişinin tezgahına herhalde el koymuşuz, eşi beddua ediyordu. Benim eşim çorap satıyordu yiyecek ekmeğimiz yok, bunlar başımıza bela oldu diyordu. İşin bir de bu yönü var. Pandemide bunlarla mücadele etmenin birde sosyal yönü var, ruhsal ve psikolojik yönü var. Bunlara ancak bizim alternatifler yaratarak mücadelemiz söz konusu olabilir. Alternatif Pazar yerleri, alternatif çarşılar yaratarak. Bunun üzerinde de çalışıyoruz” diye konuştu.

“BELEDİYE HİZMET BİNAMIZI YAKINDA YAPACAĞIZ”
Kaymakam Aslan, İpekyolu’nun 350 bin nüfusluk bir kitleye hitap ettiğini söyleyerek, belediye hizmet binasına yakında başlayacaklarının müjdesini vererek “Belediye hizmet binamızı Zaferler İlköğretim okulunun oraya yapmayı planlıyoruz. Arkadaşlar projesini belli bir aşamaya getirdiler. İpekyolu belediyesi şehrin en büyük belediyesi. 350 bin nüfusluk bir kitleye hitap ediyor. Gündüz 600 binlik bir kitleye hitap ediyor ama hizmet binası kirada. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Belli bir aşamaya getirdik projesini ve inşallah Zaferler İlköğretim Okulunun oraya binamızı yapacağız” dedi.

“İPEK PARK BİR AY İÇİNDE AÇILACAK”
Van’ın en büyük ve en kapsamlı parkı olarak yapımı devam eden İpek Park’ın bir ay içinde açılışının yapılacağını söyleyen Aslan, “Çocuklarımızın gidip fantastik bir parkta vakit geçirebilecekleri bir park inşa ediyoruz. İpek Park bir ay içerisinde açılışı yapılacak. Biz orayı TOKİ’den aldık. 15 dönümlük bir yer. Onun hemen yanında da 15 dönümlük bir yeri daha TOKİ’den yakın zamanda tahsisini yaptık. Sırf 15 dönümü 93 milyon değerinde bir yer. Buda hem şehrimize hem ilçemize hayırlı olsun. Tam bir senedir burayı takip ediyordum. Orası beton yığını olacaktı. Tamamen konut ve ticaret alanıydı. Biz orada inşallah bu parktan sonra belki bir kapalı Pazar, belki orada bir eğitim köşkü kütüphane gibi yapmayı planladığımız hizmetlerimiz olacak bir kampüs şeklinde. Ayrıca hem sanat akademisi, hem spor akademisi, hem de bilim akademisi bünyemizde kurduk. Bilimle alakalı belki Türkiye’de bir ilk örneği olan bilim sanat merkezleri var. Ben bunu okul öncesinden başlatmayı düşünüyorum. Anasınıfına gelen öğrencinin belli bir sınavla, şunun çocuğudur, bunun çocuğudur diyerek değil, sınavla üstün zekalı çocukları belirleyip bir merkezde onların küçük yaşta kaybolmalarına izin vermeden yetiştirmeyi planlıyoruz. Kültür sanat akademisinde bizim müzik topluluğumuz var, tiyatro topluluğumuz var. Bütün gençlerimize ulaşabileceğimiz herkese, bir enstrüman öğretebilme gibi bir idealimiz var. Bunu da inşallah gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“BU PROJELERE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Çocukların geleceği için bu tür projelerin çok kıymetli olduğunu ve bunlara sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Aslan, “Benim bahsettiklerim yaptığımız işlerin bir kısmı. Bizim burada vurgulamak istediğimiz, bizler gelip geçiciyiz. Buralara çocukların geleceği için sahip çıkılması gerekiyor. Benim bahsettiğim tüm şeyler popülist işler değil. Vatandaşın en fazla ihtiyaç duyduğu, şehrin en fazla ihtiyaç duyduğuna inandığım, tek başıma da aldığım bir karar değil. Vatandaşlara gittiğimde, esnaflara gittiğimde onlardan özümsediğim ve çıkardığım sonuçlar” diyerek sözlerini tamamladı.
Toplantı sonrasında İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, gazetecilerle birlikte İpekyolu Sahil Bandı Projesi’nin yapılacağı alana giderek, proje hakkında bilgiler verdi.

Haber: Emre An

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

superbahis safirbet polobet maltcasino interbahis grandbetting dinamobet celtabet aresbet asyabahis betnano casinomaxi casinometropol galabet jojobet marsbahis mroyun perabet imajbet betmarino verabet holiganbet meritroyalbet trendbet