Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt'te Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

ABONE OL
4. Aralık 2021 15:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, bazı programlara katılmak üzere Siirt’e geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen Zarova Köprüsü, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış töreninde konuştu.

Açıklamalarında, şu başlıklar öne çıktı:

“Yaklışık 33 aylık bir aranın ardından tekrar Siirt’te olmaktan tekrar sizlerle kucaklaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Bu şehrin hısmı olmakla iftihar etmeyi daima sürdüreceğim.

“HAYATIMIN ÖNEMLİ  DÖNÜM NOKTALARINDA BANA EŞLİK ETTİ”

Bu şehir hayatımın önemli dönüm noktalarında bana eşlik etti. Okuduğum şiir nedeniyle hapse atarak siyasi hayatıma son vermeye çalıştılar. Başlangıcı tekrar Siirt’te yaptık. Biz de başbakan olarak cumhurbaşkanı olarak her alanda Siirt’in gelişmesi büyümesi için ne gerekiyorsa yaptık.

“75 KALEM ESER VE HİZMETİN RESMİ AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bugün de elimiz boş gelmedik. Şehrimize kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 2,5 milyar lirayı geçen 75 kalem eser ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

Biraz sonra yerinde kurdale kesme törenine katılacağımız HES, Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi, 102 milyon dolarlık yatırım bedeli ile şehrimiz ve ülkemiz için önemli bir yatırım.

“7 BİN 500 KİŞİYE BURADA İŞ SAĞLANACAK”

Şöyle tabi gençler var aramızda onlar bilmezler. Fakat biz 20 yıl öncesine gidelim. Ne havaalanı, ne havaalanından buraya böyle bir yol var mıydı? Üniversitemiz var mıydı? Şimdi maşallah yolumuz çift gidiş çift geliş gayet güzel. Yılda 50 bin ton üretimle başlayıp ilave yatırımlarla önce 120 bin sonra 250 bin ton kapasiteye çıkacak bu tesis şehrimize yapılan en büyük sanayi yatırımıdır. Tesiste ilk etapta 500 kişi ile açılacak. İleride 3 bin kişiye çıkacak ardından 7 bin 500 kişiye burada iş sağlanacak.

“TERÖRİSTLERİN SALDIRILARINI DEĞİL ÜRETİMİ İSTİHDAMI KONUŞACAĞIZ”

Dışa bağımlı olduğumuz çinko ithalatı için harcanan paranın önemli bir kısmı ülkede kalacağı gibi önemli bir ihracat kapısı da açacağız.Açacağımız tesisler yeni ekonomi politikamızın ne derece doğru olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme üzerine kurulu yeni ekonomi programımızın ne derece doğru olduğunun ispatıdır. Siirt’ten Hakkari’ye kadar bu tesisin geniş faaliyet alanında terörü, teröristlerin saldırılarını değil üretimi istihdamı konuşacağız. Cudi’nin, Kato’nun adı terörle değil inşallah yatırımla anılmaya başladıysa büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası hedefine emin adımlarla ilerliyoruz.

“ZAROVA KÖPRÜSÜ  AÇILIŞINI DA BUGÜN YAPIYORUZ”

Toplu açılış törenimizde ayrıca 575 milyon liralık yatırım olan Şirvan Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni de hizmete açıyoruz. Siirt Eruh yolu üzerindeki Zarova Köprüsü’nün açılışını da bugün buradan resmen yapıyoruz.

Bu ulaşım yatırımı 57 kilometrelik yolun en kritik yeri Zarova Köprüsü ile sizlere güvenli, hızlı, konforlu bir seyahat imkanı sunacaktır. Bir başka önemli ulaşım yatırımı da Siirt şehir geçişinin yapımı tamamlanan 11,5 kilometrelik kısmıdır.

“PERVARİ’NİN DE İHALESİ ÖNÜME GELİYOR VE ONUN DA İHALESİNİ YAPACAĞIZ”

Pervari yoluyla alakalı olarak 1 milyar maliyetle inşallah en geç önümüzdeki yol ihalelerinde Pervari’nin de ihalesi önüme geliyor ve onun da ihalesini yapacağız.

EĞİTİMDE 30, SAĞLIKTA 10 AYRI YATIRIM

Eğitimde halk eğitim merkezi, kütüphaneler, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde okulların bulunduğu 30 ayrı yatırımı bugün açıyoruz. Sağlıkta aile sağlığı merkezlerimizden ve sağlık personeli için yapılan lojmandan oluşan 10 ayrı yatırımın açılışını da bugün yapıyoruz.

“TÜM BU ESERLERİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Eruh gençlik merkezini resmen hizmete açıyoruz. Siirt Belediyemizin kendi imkanlarıyla ve çeşitli kurumlarımızın destekleriyle hayata geçirdiği çok sayıda yatırım var. Bu yatırımları da resmen bugün hizmete açıyoruz. Şimdi Pervari size geliyoruz, Pervari Belediye’mizin hizmet binası, spor salonu, mini basket sahaları, tekstil atölyesi hizmetlerinin resmi açılışını da bugün burada yapıyoruz. Tüm bu eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum.

KILIÇDAROĞLU’NUN TÜİK ZİYARETİ

Bunlarda edep, adap yok. Dün de TÜİK’e randevu filan almadan oraya da gitmek istedi. TÜİK’te buna randevu vermedi. Gittiler kurumun önünde bir genel başkan orada gösteri yapıyor.

“DEVLETİN KURUMLARI SENİN ŞAMAR OĞLANIN DEĞİL”

İnsan utanır. Bir insan davet edilmediği yere gidemez. Devletin bu kurumları senin şamar oğlanın değil. Buralar ciddi kurumlardır. Senin gibi ciddiyetsiz değil. Devletin kurumları zaten yapmaları gereken açıklamaları zaten yapıyorlar.

“SİYASET MEYDANINDA ÇIK KARŞIMIZA”

Buradan Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum: Bırak kamu kurumlarını basıp memurları tehdit etmeyi de siyaset meydanında çık karşımıza. Tabii bu işler kaset kumpası ile genel başkanlık koltuğuna oturmaya benzemez. Gerçi bu zat, sürekli yalan söyleyerek sürekli iftira atarak siyaseti de kirletiyor. Hiç değilse orada biz hak ettiği cevabı verme imkanına sahibiz.

“ÜLKEMİZİN ÇIKARLARINA ZARAR VERİRSE KARŞISINDA BİZİ BULUR”

Siyasette bu zat aslında bizim sıkletimiz değil. Genel başkan olduğu günden beri tek bir seçimi bile kazanamayarak bunu ortaya koydu. Üstelik kaybettiği her seçimin ardından gereğini yapacağım dediği halde, hala pişkince orada oturmaya devam etmiştir. Buna rağmen kendisini asıl mücadele alanına çağırıyoruz. Kılıçdaroğlu’nun kendi partisi içindeki meselesi bizi ilgilendirmez ama milletimizin değerlerine saldırır ülkemizin çıkarlarına zarar verirse karşısında bizi bulur. Aynı şekilde polisi ile savcısıyla, memuruna, işçimize, iş insanımıza, muhtarımıza sataşırsa, karşısında yine bizi bulur. Gitsin kendi çöplüğünde eşelensin. Bu ülkenin tertemiz insanlarına çalışanlarına üretenlerine bulaşmasın.

“7 DÜVELE MEYDAN OKUYOR GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Biz ülkeyi tarihinin en kritik ekonomik atılımına hazırlamak için her türlü riski alıyor, 7 düvele meydan okuyor gece gündüz çalışıyoruz. Bu zatta küçük şovlarla siyasi şovlar peşinde koşuyor. Siyaseti çirkeflik sananların ülkeye de millete de hayrı dokunmaz.

“ÜLKEYİ YATIRIMLA, İSTİHDAMLA, İHRACATLA BÜYÜTECEĞİZ”

Biz diyoruz ki ülkeyi yatırımla istihdamla, ihracatla büyüteceğiz. Bunların yanında varsa kim var? İYİ Parti (İP). Kim var? Terör örgütünün beslediği malum parti var. Bunların varsa daha iyi alternatifleri söylesinler onu tartışalım. Düşünü gayrimilli diyor. Kime? Erdoğan’a oy verene.

Erdoğan’a bu milletin yüzde 52’si oy verdi. Sen kimsin de Erdoğan’a oy verenlere gayri milli diyorsun? Adama ne derler, hadi oradan. Sen önce seçim kazanma nedir bunu öğren.

“BIRAKIN ÜÇ KURUŞLUK KAR İÇİN MEMLEKETE ÇEYREK ASIRLIK ZARAR VERMEYİ”

Bırakın yeminli Türkiye düşmanlarına göz kırpmayı, bırakın yalan yanlış bilgilerler insanları töhmet altına sokmayı. Bırakın üç kuruşluk kar için memlekete çeyrek asırlık zarar vermeyi.

“ARKALARINA KIRIK DÖKÜK NE VARSA TAKMIŞLAR”

Terör örgütünün beslemeleriyle beraber yürümüyorlar mı? İşte ben inanıyorum ki Siirt 2023’te bunların topuna birden gereken dersi verecek. Bir yanlarına terör örgütü güdümündeki partiyi almışlar. Bir tarafta kendini tanımlamakta zorlanan partiyi almışlar. Arkalarına da kırık dökük ne varsa takmışlar.

“3 GÜNDE HEPSİNİ ŞAMAR OĞLANINA BENZETİRLER”

Ortada ne demokrasi ne ekonomi ne dış politika konusunda herhangi bir program yok. Sadece laklak var. Sadece ucuz kabadayılık var. Bu kadar vizyonsuz, çapsız, bu kadar küçük hesapçı ekip ülkenin küresel ve bölgesel çıkarlarını nasıl savunacak. Üç günde hepsini şamar oğlanına benzetirler. Türkiye’nin en büyük sorunu işte bu çapsız muhalefet anlayışıdır.

“TÜİK’E KARŞI ÇIKIYORSUN, OECD’YE DE Mİ?”

Ülkemiz salgın döneminde köklerinden sarsılan küresel ekonomik işleyişin yeni dengesinde gelişmiş ülkeler ligine çıkma fırsatı yakalamıştır. Avrupa’ya en yakın ve gerekli altyapıya sahip en büyük üretim merkeziyiz. Dünyanın tamamına kolayca erişebilecek potansiyele de sahibiz. Üretim ve istihdam merkezli büyüme stratejimizin meyvelerini hızla topluyoruz Ya TÜİK’e karşı çıkıyorsun, peki öbür tarafında OECD’ye mi karşı çıkıyor.

“DÜNYADA EN YÜKSEK BÜYÜME ORANINI BİZ YAKALADIK”

OECD Türkiye büyüme rakamlarını veriyor. Türkiye’yi 10. gösteriyorlar. Şu anda en büyük büyüme özelliğine sahi ülkelerden biri Türkiye. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında, dünyada en yüksek büyüme oranını biz yakaladık.

“CHP IMF’CİDİR”

Yıllarca ekonomide iliğimizi sömüren yüksek faiz ve yüksek enflasyonun sembolü olduğu IMF’yi bize dayatanlar elbette rahatsız oldu. CHP IMF’cidir. Şu anda bizim IMF’ye borcumuz yok. Biz artık kendimize yetiyoruz.”

AYRINTILAR GELİYOR

ensonhaber

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

konya escort