İlhan: Çevre yolu yapılmak istenmiyor

İlhan: Çevre yolu yapılmak istenmiyor

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı. Van’daki çevreyolu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan İlhan, Van’da çevre yolunun yapılmak istenmediğini ifade etti.

ABONE OL
1. Aralık 2021 13:08
İlhan: Çevre yolu yapılmak istenmiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı. Van’daki çevreyolu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan İlhan, Van’da çevre yolunun yapılmak istenmediğini ifade etti.

Gazetemiz muhabirini makamında ağırlayan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, çevre yolu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Van’daki çevreyolunun tamamlanamamasının en önemli sebebinin çevre yolunun yapılmak istenmemesi olduğunu söyleyen İlhan, “Van çevre yolunun uzun yıllardan beridir tamamlanamamasının tek sebebi vardır. Van’ımızda çevre yolunun yapılmasının istenmemesidir. İktidarın Van’da çevre yolu yapmaya niyeti olsaydı, depremden sonra çevre yolu hemen hızlı bir şekilde yapılabilirdi. Altı üstü 43 kilometrelik bir yoldur. Bu yolun 11 kilometresi zaten yapılmıştır. Geriye kalan 32 kilometrelik yolda tünellik bir yol yok, kötü bir arazi yok, bir deniz değil, dağ delmiyoruz, zigana geçidi yapmıyoruz. O kadar basit yapılabilecek bir yoldur. Israrla 18. Madde dayatıp işin içine belediye sokulması ve bu işin çıkmaza sürüklenmesinden kaynaklı adeta biz bu işi yapmıyoruz, mahkemeler var şudur budur bunlar bahanedir. Devletimiz bunu 10 yıl önce kamulaştırmayla çok rahat yapabilirdi. Türkiye’deki 30 şehirdeki çevre yolunun tamamı kamulaştırmayla yapılmıştır. Van’da da bu şekilde yapılmalıydı. Aslında 2011 yılındaki depremler Van için yeniden planlama adına önemli bir fırsattı. Van’da 2011 yılından sonra çevre yolu yapılsaydı. Hali hazırda 2011 yılından bugüne ciddi hasarlı 4 bin 500 acil yıkılması gereken konut var. Bunlar yıkılsaydı yeni caddeler, yeni yollar yapılsaydı, Erek dağının eteklerinden başlayıp yeni bir imar anlayışıyla şehir yeniden yapılsaydı çok farklı bir şehir olurdu. Türkiye’nin en ciddi, en güzel ulaşım sorunu olmayan, yaşam alanlarının rahat olduğu bir kenti inşa edebilirdik. Bu fırsatı ne yazık ki kaçırdık. Çevre yolu konusunda da ne yazık ki samimi olunmadı. Çevre yolunun şehir için en önemli avantajı neydi, yeni bölgelerin, yeni caddelerin, alanların açılmasına vesile olacaktı. Aslında Van’ın yenilenmesine vesile olacaktı. Çevre yolunun yapılmamasıyla kaçan bir fırsatla karşı karşıyayız. Bugün çevreyolu yapılmıyorsa, Türkiye’nin en pahalı uçak biletlerini alıyorsak, ihtiyaca göre en az uçak Van’a iniyorsa ve bu alanda herhangi bir değişiklik yoksa bu tamamen iktidarın Van’daki yerel yöneticilerinin ve vekillerinin basiretsizliğinin göstergesidir. Niçin Trabzon’da, Erzurum’da yapılıyor da Van’da yapılmıyor. Bu iktidar en çok yol yapmakla kendini anlattı. Ben eminim bu yolu da yaparlardı, demek ki bize bu konuda samimi davranılmadı. Yereldeki yöneticiler, vekiller Ankara’dakilere samimi davranmadı ki bu yol yapılmadı” dedi.

“VAN’DA CİDDİ ULAŞIM SORUNU VAR”

Van’da ulaşım sorunun ciddi bir şekilde olduğunu söyleyen İlhan, “Van’da ulaşım sorunu vardır. Bu ulaşım sorununun temelinde yapılmayan çevre yolu, alternatif yolların oluşturulmaması, bir türlü çözülmemiş olan imar sorunu, bunun yanında otopark sorunu var. Bunların tamamı bir birini tetiklemektedir. Van’ın kaderidir, otogar kavşağından başlar Bölge hastanesine kadar sabah saatlerinde, ilerleyen saatlerde ise sanayimizden başlar Edremit’teki TOKİ kavşağına kadar olan bölgede ve Çohaz Petrole kadar olan bölgede ne yazık ki ciddi bir trafik sorunumuz vardır. 5 dakikalık yürüme mesafesindeki yolu araçla 25 dakikada gidemediğimiz günler söz konusudur” diye konuştu.

ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

konya escort