Karabıyık: Söz verenlerin ömrü bitti çevre yolu bitmedi

Karabıyık: Söz verenlerin ömrü bitti çevre yolu bitmedi

Van’da 2010 yılında yapımına başlanan fakat 2011 yılında Van’da meydana gelen depremler sonrasında durdurulan ve yapımı yılan hikâyesine dönen Van Çevre Yolu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, 10 yılda 6 bakan değiştiğini ve her bakanın Van Çevre Yolu için söz verdiğini belirterek, “10 yıl da geçti bitmedi, 6 bakanın da ömrü bitti yine bitmedi ve bu iktidarla bu zihniyetle bitmez” dedi.

ABONE OL
1. Aralık 2021 13:07
Karabıyık: Söz verenlerin ömrü bitti çevre yolu bitmedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Van’da 2010 yılında yapımına başlanan fakat 2011 yılında Van’da meydana gelen depremler sonrasında durdurulan ve yapımı yılan hikâyesine dönen Van Çevre Yolu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, 10 yılda 6 bakan değiştiğini ve her bakanın Van Çevre Yolu için söz verdiğini belirterek, “10 yıl da geçti bitmedi, 6 bakanın da ömrü bitti yine bitmedi ve bu iktidarla bu zihniyetle bitmez” dedi.

Gazetemiz muhabirini makamında ağırlayan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Van Çevre Yolu’nun uzun yıllardan beridir neden tamamlanmadığı konusunda değerlendirmelerde bulunan Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdülhekim Karabıyık, Van Çevre Yolu’ndaki en önemli sorunun 18. Madde sorunu olduğunu vurgulayarak, vatandaşın vatandaşla karşı karşıya getirildiğini ifade etti.

Karabıyık, “2011 yılından itibaren şu ana kadar çevre yolu müjdesini veren 6 tane bakan değişti. Her gelen bakan müjdeyi verdi, çevre yolu hayırlı olsun. 2011’den bugüne kadar 10 yıl içerisinde her 6 bakan da Van’a geldiğinde flaş flaş flaş bakanımız çevreyolu müjdesini verdi diye manşetler atıldı. 10 yıl da geçti bitmedi, 6 bakanın da ömrü bitti yine bitmedi ve bu iktidarla bu zihniyetle bitmez. Çünkü bunlar günü kurtarmanın derdindeler. Gerçek anlamda çevre yolu ile ilgili ciddi adımlar atılmamıştır. Sadece bunlar suni gündem. Bir defa eğer ki samimi olsalardı Van çevre yolu 10 yılda nasıl çözülmüyor, bir çözüm üretilmediyse demek ki bir sorunu var. 18. madde sorunu var. 18. Madde bu memleketin insanlarını mağdur etmiştir, vatandaşları vatandaşla karşı karşıya getirmiştir. Diğer illerde nasıl çevre yolunu kamulaştırma ile yaptıysanız ne için Van’a yapmıyorsunuz. Soruyoruz ne için Van’a üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz. Devletin kendi bütçesiyle kamulaştın vatandaşı karşı karşıya getirmeyin. 2 yılda bitirip işin içinden çıkın. Burada vatandaş cezalandırılıyor. En son yapılan çevre yoluna bizzat gittim. Elmalı Köyü’nün yukarısında belli bir başlangıç vardır. Son 10 gün içerisinde de oraya kısmen yani bir kaç kilometre 5 – 8 kilometrelik beton asfalt dökmüşler. Onu da niçin dökmüşler biliyor musunuz, oradaki müteahhit hak edişini alsın diye. O kadar işi santim santim takip ediyorum. Biz biliyoruz onun için buradaki bu çevre yolu ile ilgili durum bu. Sadece oradaki hak edişini alsın diye yolun ön tarafında da bir şey yok devamında da bir şey yok ortasında Elmalı Köyü’nün az üstünde bir kaç kilometre yapmışlar, ucube olarak arkası kesik, bu tarafı kesik. Samimi değiller onun için çözülmüyor çevre yolu. Bunların zaten çözüm üretecek ömürleri de kalmadı” diye konuştu.

“Van’daki ulaşım sorunun en büyük sebebi Çevre Yoludur”

Van’daki ulaşımın en önemli sorunlarının başında Çevre Yolu geldiğini söyleyen Karabıyık, “Ulaşım sorunun en büyük sebebi çevre yolunun olmaması. En büyük nedenlerden biri de büyük araçların, büyük kamyonların, ağır yük taşıyan araçların çevre yolu olmamasından dolayı tamamının şehir merkezine yoğunlaşmasından dolayıdır. Bir ikincisi de ulaşımda özellikle şehir ara arterlerde ciddi bir sıkıntı var. Özellikle akşam trafiğine baktığımızda da sabah trafiğinde de adeta bir felç var. En önemli sebeplerinden biri Van’ın 10 yıldır çözülmeyen çevre yolundan kaynaklanıyor. Batı illerine baktığımızda 1 şehre 43 tane tünel yapılıyor ama bizim burada maalesef 6 yıldır 7 yıl oldu Güzeldere tüneli delinmiş ama hala bitmiş değil. Bitecek gibi de değil. Bu iktidarın ona da ömrü yetmeyecek. Çünkü ödenek yok, yüklenici firmada bir sıkıntı yok. Söz konusu başka illere özellikle Karadeniz bölgesine geldiğinde bir ilden 1 ile 43 tane tünel yapılıyor ama söz doğuya geldiğinde Van-Hakkari arasında 7 yıldır yapılamıyor. Neden, ödenek olmadığı için. Şuandaki Emniyet Müdürlüğü’nün yapıldığı yer bence son derece yanlış bir yerde. Emniyet Müdürlüğü yapıldıysa biraz geriye çekilmiş olması lazımdı. Şu an Emniyet Müdürlüğü’nün yeni yapılan belki son derece modern bir binası var ama Emniyet Müdürlüğü’nün binası yolun ortasına konulmuş. Bunların mimari görüşü nasıldır hayret ediyorum. Bunların şehir planlaması hangi zihniyette çalışıyor hayret ediyorum. Daha geçen yıl tamamlandı ama şimdiden bakıyorsunuz ki Emniyet Müdürlüğü’nün ara sokakları, yan sokakları, arkası, etrafı tamamen orada çalışan memurların araçlarıyla dolu oluyor. Emniyet Müdürlüğü biraz daha geriye çekilseydi veya farklı yerde yapılsaydı ne olurdu. O cadde üzerinde diğer yapılan işler üst geçitler gibi bir üst geçitte burada yapılırdı ama maalesef artık yapılamıyor. Çünkü Emniyet Müdürlüğü’nün buraya gelmesi ile birlikte yolda bir daralma oldu yani proje oturmuyor. Diğer üst geçitlere göre eski kedili kavşak bölgesinden bölge hastanesinde olduğu gibi burada oturmuyor. O zaman bunu hangi mantıkla yaptınız. Yani bunu hiç mi düşünmediniz. Hizmetler anlamında söylemiyorum, hizmetten dolayı biz müteşekkiriz. Yani bir 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 30 yıl sonra düşünülmeden eğer ki böyle bir hizmet yapılıyorsa bu doğru bir hizmet değildir. Ulaşım konusunda evet bir ulaşım sorunu vardır bunun en önemli sebeplerinden biri de çevre yoludur. Elbette başka sorunlar da vardır ama dediğim gibi çevre yolu önem arz eden bir sorundu” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

konya escort