Kurukcu’dan yeni yönetime sert eleştiri

Kurukcu’dan yeni yönetime sert eleştiri

CHP Van eski İl Başkanı Mehmet Kurukcu, CHP Genel Merkezi tarafından il parti yönetimine atanan Av. Seracettin Bedirhanoğlu ve yönetimine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
1. Ocak 2022 14:06
Kurukcu’dan yeni yönetime sert eleştiri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanlığında uzun zamandır sürekli gündemde olan ve önceki il başkanı ile mevcut yönetim arasında yaşanan sorunlar devam ediyor. CHP eski İl Başkanı Mehmet Kurukcu’nun istifa açıklaması sonrası göreve atanan Av. Seracettin Bedirhanoğlu ve yönetimi gerek ilçe teşkilatları gerekse de eski yönetim tarafından sürekli olarak eleştirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Van’a gelişinden itibaren başlayan sorunlar şu anda da devam ediyor. Sürekli olarak İl Kongresi hakkında eleştirilerde bulunan eski Başkan Kurukcu yeni bir açıklama yaptı. Mevcut yönetimin sert bir dil ile eleştiren Kurukcu yapılacak kongre için; “Madem Van’da çok büyüdüysek çok güçlenip üye sayımızı çok yükselttiysek kongremizi artık düğün salonları yerine bundan sonra spor salonlarında yapmamız gerekiyorken neden kongremizi partinin 25 metrekarelik olan bir odasında yapıyorsunuz?” Dedi.

 “EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETTİK” 

Alnı açık bir şekilde İl Başkanlığını teslim ettiğini ifade eden CHP Van eski İl Başkanı Mehmet Kurukcu şunları söyledi: “2015 ile 2021 yılları arasında 6 yıl CHP Van İl Başkanlık görevini yürüttüm. 11 yıl boyunca partimizin her kademesinde görev yaptım. Birçok insanın CHP’ye uğramadığı, CHP’liyim demeye ve CHP rozetini takmaya korktuğu zamanlarda bile yönetici ve partili arkadaşlarımızla beraber zor şartlarda görev yapıp partimizin bayrağını onurla gururla dalgalandırdık. Partimize büyük katılımlar sağlayıp 40’a yakın heyetimizi ayrı programlar halinde Van’ da ağırlayıp Van sorun ve sıkıntılarını hep gündemde tuttuk. Bu süre zarfında genel merkezimize maddi olarak bir tane fatura bile yollamadık. Ne partimizden nede belediyelerimizden iş, aş ve ihale talebinde asla bulunmadık. İmkanlarımız dahilinde ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun destekleri ile partimizi, başımız dik ve alnımız ak bir şekilde bu günlere kadar getirip en şekilde temsil ettik.” 

KURUKCU: FEDAKARLIK YAPTIM 

Kurukcu, “Sizlerin ve tüm Vanlı hemşerilerimin de bildiği gibi 14 Haziran 2021 tarihinde Genel Merkez de yaptığım bazı istişareler sonucunda CHP Van İl Başkanlık görevimden istifa ederek ayrıldım. Genel Merkezde, partimize büyük ailelerin binlerce üyeyle katılacağı ve bunun önünü açmam gerektiğini söylendi. Bu ayrılmayı Genel Merkezimizin elini rahatlatmak adına yaptım. Denildiği gibi büyük bir katılım olacaksa hiç tereddüt etmeden ayrılacağımı ve partimin önünü tıkamayacağımı, bireysel menfaat peşinde olmadığımı, partimin menfaati için her türlü fedakarlığı yapacağımı söyledim.” Dedi. 

“PARTİYİ 8 KEZ MAHKEMEYE VERDİ” 

Ayrıldığı sürecin ardından yerine 7 kişilik geçici bir yönetimin atandığına işaret eden Kurukcu şöyle devam etti: “Büyük katılımlar beklerken, CHP’ye hiç emek vermemiş ve atandığı gün partiye üye olmuş kişilerle yola koyuldu. 6 yıl önce kongreyi kaybetmiş, kaybettiği zamandan beri partiye hiç uğramamış ve partiyi 8 kez mahkemeye vermiş insanların geçici yönetime getirildiğini gördük. Buna rağmen bilip sinemize çektiğimiz birçok konu içimizi kanatmış olsa da, partili olduğumuz ve kişisel hesap peşinde olmadığımız için tüm bu olup biteni sineye çekerek partimize emek vermeye devam ettik.”  

KURUKCU: PARTİYİ BORÇSUZ DEVRETTİM 

Başkanlık görevi sonlandıktan sonra partiyi borçsuz bir şekilde devrettiğini dile getiren Kurukcu, “Bu atamadan birkaç gün sonra partimin bütün evraklarıyla birlikte bir çiçekle devir-teslim törenine katılıp görevimi borçsuz bir şekilde mevcut il başkanına devrettim. Ben törenden ayrıldıktan sonra götürdüğümüz çiçeği bile çöpe attılar. Gelen yönetim iktidara yürüdüğümüz bu dönemde CHP’yi Van’da büyütmek, kucaklayıcı davranıp birleştirici bir dil kullanmak yerine ötekileştirici ve parçalayıcı davrandı. Akabinde birçok ilçe başkanlarını görevden alıp küstürdü. Bununla da kalmayıp Olağan Kongreye kadar görevine devam etmesi gereken il disiplin kurulunu, her ay düzenli toplantı yapmalarına rağmen üç ay toplanmadıkları gerekçesiyle, ilgili maddeyi dayanak göstererek görevden aldılar. Amaçları, bu 9 disiplin kurul üyesinin hem kongre delegeliğini düşürmek ve 6 aydır yapamadıkları olağanüstü kongrede oy kullanacak seçilmiş delegelere farklı yaftalar yapıştırıp, onların delegeliklerini düşürmekti. Partimiz zarar görmesin ve kamuoyunda yıpranmasın diye yine susmaya devam ettik.” Şeklinde konuştu.

 “DELEGELERE HAKSIZLIK YAPILMIŞTIR” 

Kurukcu yaşanan süreci şöyle anlattı: “Geçici atanan il yönetimi ve atanan il disiplin kurulu, seçilmiş delegelerimize ‘başkanlığımıza verilen şikâyet dilekçesinde il başkanı, yönetim kurulu üyelerine ve Genel Merkeze toplum içerisinde hakaret ve küçük düşürücü sözler sarf etmişsiniz’ diye yazı gönderdi. 18 Delege arkadaşımızdan savunma istediler. Savunması istenen delegeler, kendi gurur ve kişiliklerini de hedef alan müştekilerin isimlerini talep etmelerine rağmen il yönetimi gizlilik gerekçesinin arkasına saklandılar. Akabinde tedbirli disipline sevk işlemlerine devam ettiler. Daha önce de belirttiğim gibi amaçları bu arkadaşlarımızı tedbirli disipline sevk ederek delegeliklerini düşürmek ve böylece kongre kazanmaktı. Geçici il yönetimi, kendilerine bu zemini hazırlandıktan sonra, 45 gün içerisinde yapmaları gereken Olağanüstü Van İl Kongresi’nin zamanını uzatarak ancak 165 gün sonra, 30 Aralık 2021 tarihinde yapmaya karar verdi. Bu arada hesap ve hinlik yaparak önceden görevden aldıkları 9 disiplin ve tedbirli disipline sevk ettikleri 18 delegenin oy kullanma haklarını olağanüstü kongreye bir gün kala yani 29 Aralık’ta delegelik haklarını düşürdü. Bu yapılan asla doğru değildir. Delege arkadaşlarımızın iradeleri ellerinden alınıp onurunu incitmiştir. Ama tüm delege arkadaşlarım şunu bilmelidir ki onların haksız yere ellerinden alınan iradeleri ve kırılan gururları benim onur meselemdir. Arkadaşlarıma yapılan bu muameleye reva görmüşleri benim yaşamım boyunca unutmayacağım.”  

KURUKCU: AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR

 İl Başkanı Bedirhanoğlu ve İl Yönetim Kurulu’na çağrıda bulunan Kurukcu, “İl Başkanına ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlara şunu sormak isterim; Tedbirli disipline sevk ettiğiniz ve delegeliğini düşürdüğünüz insanlar arasında kanaat önderleri, eski belediye başkanları, ilçe başkanları ve partiye yıllarca emek vermiş üyeler var. Sırf bir kongre kazanmak uğruna bu insanların onuru ve gururuyla oynamak bu kadar basit mi? Emek veren bu insanlar bunu hak ediyor mu? İktidara yürüdüğümüz böylesi zorlu bir dönemde partimizi büyütmek, üye kazandırmak yerine, üyeleri disipline sevk ederek onları partiden uzaklaştırmayı, hatta atmayı ve delegelik haklarını ellerinden almayı etik buluyor musunuz? Bu disipline sevk ettiğiniz insanları partiye tekrar nasıl kazandıracaksınız? Parti ve partiye yıllarca emek vermiş insanlara bunu yapmayın. Ayıptır, yazıktır ve günahtır. Bizler 6 yıllık görev sürecimiz içerisinde bazı üyelerimiz partimiz aleyhine çalıştığı ve bize bu konuda şikayetler geldiği halde, üyelerimiz bize hakaret etmelerine rağmen parti içerisinde kırgınlık ve ayrışma olmasın diye hiç kimseyi disipline sevk etmedik.” Diye belirtti. 

“KONGRE NEDEN PARTİ ODASINDA YAPILIYOR?” 

Parti kongresinin il binasında yapılmasına tepki gösteren Kurukcu konuşmasını şöyle tamamladı: “Van’da büyüdüğümüzü ve artık salonların bize dar geleceğini iddia eden geçici il yönetimine; 2018’de ve en son 2020 yılında yaptığımız 2 Olağan Van İl Kongremizde büyük bir coşku ve katılımla düğün salonlarında yaptığımızı hatırlatmak isterim. Madem Van’da çok büyüdüysek çok güçlenip üye sayımızı çok yükselttiysek kongremizi artık düğün salonları yerine bundan sonra spor salonlarında yapmamız gerekiyorken neden kongremizi partinin 25 metrekarelik olan bir odasında yapıyorsunuz? Cumhuriyet Halk Partisi; sosyal demokrat, kendi içerisinde demokrasiyi işleten bir partidir. Bizim kongrelerimiz, demokrasinin parti içinde işlediğinin göstergeleridir.  Kongreler, hukuka ve demokratik teamüllere uygun bir şekilde, delegeler üzerinde bir baskı kurmadan onların iradelerine saygı göstererek tam bir tarafsızlıkla yapılmalıdır. Tüzüğümüzde yer alan birey hukukuna saygı gösterilmeli, delegelerin iradelerine ipotek konulmamalıdır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

konya escort