DOLAR 9,2086-0.94%
EURO 10,7430-0.82%
STERLIN 12,7519-0.7%
ALTIN 527,93-0,11
BIST 1.432,800,21%
BITCOIN 6129843,10%
Van
10°

AÇIK

05 49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Van TSO Yönetimi Kent gündemini değerlendirdi

Van TSO Yönetimi Kent gündemini değerlendirdi

Kent gündemini ve oda çalışmalarını değerlendirmek üzere Van’daki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya gelen Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri birbirinden önemli konuları değerlendirdiler.

ABONE OL
27 Mart 2021 15:02
Van TSO Yönetimi Kent gündemini değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

-Van-Şırnak Karayolu’nun önemine vurgu yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya, bu projenin kentin turizm ve ticaretine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

-Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Şefik Eren, Fikir-proje yarışması, kodlama eğitimi ve geleceğe yönelik neler yapılacağı konusunda önemli bilgiler paylaşarak, Van’ın genç bir nüfusa sahip olduğunu ve bu genç nüfusun istihdama katkısı açısından yapılan yatırımlarda fayda olduğunu söyleyerek, gençlerin bedensel güçlerinden ziyade zihinsel zekalarından da istifade edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

-Van TSO Yönetim Kurlu Üyesi Eren Görsel Görmen, Hastane oda tefrişatı, gıda yardımları, tablet desteği ve coğrafi işaret tescilli ürünler hakkında bilgiler vererek, Pandemi süreci ve öncesindeki saha çalışmalarına değindi.

-Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Balandı, Van Shopping Fest ve Dünya Kahvaltı Günü etkinlikleri hakkında açıklamalarda bulundu. 365 gün içerisinde 1 günün Van’a ve kültürüne ait olmasına vesile olmalarının kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

– Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Gültepe, Van TSO ile İpekyolu Belediyesi işbirliğinde yapılan Sektör Toplantıları hakkında bilgiler verdi.

– Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Necip Oflas, Pandemi sürecinde Van’da yaşanan gelişmeler ve Van TSO Tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

“VAN-ŞIRNAK KARAYOLU TURİZM VE TİCARETİMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Van-Şırnak Karayolu’nun önemine vurgu yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya, bu projenin kentin turizm ve ticaretine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Van’ın Güney’e açılması için Van-Şırnak Karayolu’nun önemli bir proje olduğunu vurgulayan Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya,“2013 yılında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve terör olayları nedeniyle uzun bir süre durdurulan Van-Şırnak Karayolu yapımına 2021 yılı itibariyle yeniden başlanmıştır. Van, Siirt, Şırnak ve Hakkari için bu yol çok önemlidir. Bu yol Azerbaycan, Irak ve İran’a ulaşım noktasında bölgeye ve ilimize büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca Suriye ve Ortadoğu’nun normalleşme süreciyle birlikte bölgede yapılacak olan yeni yerleşim yerleri, tarım ürünleri, sanayi ürünleri gibi birçok ihtiyaca bu yol üzerinden kolayca ulaşılacak ve ilimiz için müthiş bir Pazar oluşacaktır. Van-Şırnak Karayolu, turizm ve ticaretimize de büyük katkılar sağlayacaktır. Yapılan girişimler neticesinde tekrardan çalışmalara başlanan karayolunun yüklenici firma yetkilisi Nihat Özdemir tarafından yapılan açıklamada “Devlet bana ödenek çıkarmasa bile ben bu yolu 2023 yılında bitireceğim” sözünü vermiştir. Şuan gerekli şantiyeler kurulmuş ve Nisan ayı itibariyle kapsamlı çalışmalara başlanacaktır. Bizler de Van TSO yönetimi olarak bu çok önemli konunun yakın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİN ZİHİNSEL ZEKALARINDAN İSTİFADE ETMEMİZ GEREKİYOR”

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Şefik Eren, Fikir-proje yarışması, kodlama eğitimi ve geleceğe yönelik neler yapılacağı konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Van’ın genç bir nüfusa sahip olduğunu ve bu genç nüfusun istihdama katkısı açısından yapılan yatırımlarda fayda olduğunu söyleyen Eren, gençlerin bedensel güçlerinden ziyade zihinsel zekalarından da istifade edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Eren, “İlimiz genç bir nüfusa sahip, bu genç nüfusun istihdama katkısı açısından yapılan yatırımlarda fayda vardır. Bu bağlamda ilimizde hem çağrı merkezi hem de tekstil sektöründe bir hayli yatırımlar gerçekleşti. Son dönemlerde tüm dünyada dijital dönem başladı. İlimizdeki gençlerin bu konuda faydalanması için yönetimimiz tarafından bir kanaat oluştu. Biz gençlerin bu emek sektöründe bedensel güçlerinden istifade edeceğiz ama gençlerin aynı zamanda zihinsel zekalarından da istifade etmemiz gerekiyor. Bu bağlamda gençlere alan açmamız gerekiyor. Bugünün hayat yapısına uygun, zihin yapısına uygun gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Gençlerin zihinleri bu hayat ritminin içinde besleniyor. Oda olarak kendi bünyemizde Teknokent işbirliği içerisinde önümüzdeki günlerde bir post düzenleyeceğiz. Gençlere yönelik bu alanda Robotik yazılım, kodlama, oyun geliştirme, yazılım geliştirme, kodlama eğitimi vereceğiz. Biz oda olarak bu konuda ilk adımı atacağız. Geleceğimiz olan gençlerin zihinsel gücünü ortaya çıkarmak, gençlerin zihinsel gücünden istifade etmek, onları dijital yazılımla buluşturmak ve geliştirerek geleceğe yön vermek amacındayız. Bir diğer projemiz ise ödüllü fikir projesi. Buradaki amacımız ise bir fikri veya bir projesi olan gençlerin hem fikirlerini ön plana çıkaracak altyapıyı oluşturmak, aynı zamanda da onları bir takım yatırımcılarla buluşturmak hedefimiz. Dolayısıyla çağa ayak uyduracağımız bir döneme giriyoruz. Yeni teknolojik gelişmeler var. İlimizdeki bu gençleri de bu konuda birlik edip oda olarak sahipleneceğiz” şeklinde konuştu.

“DAHA GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”

Van TSO Yönetim Kurlu Üyesi Eren Görsel Görmen, Hastane oda tefrişatı, gıda yardımları, tablet desteği ve coğrafi işaret tescilli ürünler hakkında bilgiler vererek, Pandemi süreci ve öncesindeki saha çalışmalarına değindi.

Görmen, her kesimin ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını ve gerekli destekleri sağladıklarını ifade ederek, Ticaret ve Sanayi Odası olarak geçmişte ve gelecekte bu tür sosyal sorumlulukların bitmediğini, daha güzel işlere imza atacaklarını söyledi.

“COĞRAFİ İŞARETLER İLİMİZE FAYDA SAĞLAYACAKTIR”

Marka kent olma yolunda coğrafi işaretlerin ciddi manada fayda sağlayacağını söyleyen Görmen, şuana kadar 5 üründe coğrafi işaret aldıklarını ve bundan sonraki süreçte ise yaklaşık 20 üründe daha girişimlerinin olduğunu belirtti.

Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak Coğrafi İşaretleri çok önemsediklerini dile getiren Görmen, “Coğrafi işaretler ürüne özdeşleştiricilik sağlıyor. Çok ciddi faydaları var aslında bunu ileriki dönemlerde göreceğiz. Çünkü marka kent olmak istiyorsak mutlaka ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Şuana kadar 5 üründe coğrafi işaret aldık. Bunlar; Murtuğa, Kavut, Keledoş, Otlu Peynir ve Savatlı Gümüş. Şuan Van Pastası’nı da almak üzereyiz bununla birlikte 6 coğrafi işaretli ürünümüz olacak. Bununla yetinmiyoruz, bunlarla beraber ortalama 20 adet daha yemek ve yöreye has ürünlere de başvuruda bulunacağız. Bunlar; Sengeser, Kürt Köftesi, Ayranaşı, Tandırda Van Balığı, Acem Köftesi, Kirişli Bulgur Pilavı, Erişte Aşı, Helise, Bulgur Şilesi, Tandır Ekmeği, Taptapa Ekmeği, Ciğer Köftesi, Tava içi, Tava Yemeği, Kavurmalı Cılbır, Kaburga Kebabı. Bizler Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak Van’ı marka kent olma hedefimiz var. Yaptığımız hiçbir iş boşuna değil. Coğrafi işaretler ürünlerinin de marka kent olma yolunda ciddi anlamda katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 “SHOPPİNG FEST’İN SORUMLULUĞUNU VALİLİK ÜSTLENDİ”

2015 yılında ilkini gerçekleştirdikleri Shopping Fest (Alışveriş Günleri) etkinliğini 2019 yılına kadar sürdürdüklerini ve bu konudaki misyonlarını tamamladıklarını söyleyen Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Balandı, 2019 yılı itibariyle Shopping Fest’in sorunluluğunu Valiliğin üstlendiğini ve son iki yıldır pandemi nedeniyle gerçekleştirilmediğini dile getirdi.

Dar boğazda olan esnafa nefer aldırma gayesinde oldukları için böyle bir projeyi başlattıklarını söyleyen Balandı, “Milletin Kurulu olarak göreve geldiğimizde yüzümüzü duvara döneceğimizi ve dönmemiz gerektiğini söylemiştik. Nitekim bir takım projelerle göreve başladık. Bunlardan biri de Shopping Fest’ti. Hedefimiz Van ekonomisini canlandırmak dar boğazda olan esnafımıza nefes aldırmaktı. Bu doğrultuda 2015 yılında ilk Shopping Fest’i gerçekleştirdik. Hedefimiz mümkün mertebe turist çekme ve şehrin ekonomisini canlandırmaktı. Shopping Fest döneminde daha önce hiç olmadığı kadar yönetim kurulu olarak seferber olup bir açıklama yaptık ve bu yönetimimiz bir anda büyük bir ses getirdi. Yönetimde 2014 yılında ilimize gelen turist sayısı 76 Bin iken 2015 yılında 107 Bin, 2016 yılında 102 Bin, 2017 yılında 95 Bin, 2018 yılında ise %50 artışla 110 Bini bulmuştu. Yine bu dönemde 2014 yılında kredi kartı harcamalarında 73 Milyon olan rakam, 2018 yılında 129 Milyon’a ulaşmıştı. 2019 yılına geldiğimizde ise paydaşlarımızdan olan Valilik bu işin çok büyüdüğünü ve bizim bu konudaki misyonumuzu tamamladığımızı söyleyerek, Shopping Fest’in sorumluluğunu üstlenmişti. 2020 yılında pandemiden dolayı Shopping Fest gerçekleştirilemedi. Aynı sebeple 2021 yılında da gerçekleşmedi” dedi.

“DÜNYAYA BİR GÜN HEDİYE ETTİK”

Dünyada öğünüyle meşhur tek şehir olarak ilin bu özelliğini tüm dünyaya duyurarak marka değerini arttırmaya yönelik adımlar attıklarını söyleyen Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Balandı, 365 gün içerisinde 1 günün Van’a ve kültürüne ait olmasına vesile olmalarının gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Dünya Kahvaltı Günü etkinliğinin bu yıl bakanlık nezdinde düzenleneceğini söyleyen Balandı, “İlimizin en önemli kültürel değerlerinden biri olan Van Kahvaltısının bütün dünyaya duyurulması amacıyla 2014 yılında dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası etkinliğini tüm Van halkı olarak sahiplendik ve 51.793 kişiyle dünya rekoru kırarak Guinness Rekorları Kitabına girmeyi başardık. Bu süreçle beraber Van Kahvaltısı içerisinde bulunan ürünlerin markalaşma süreciyle ilgili çalışmalarda başlatarak, Otlu Peynir, Kavut ve Murtuğa’nın Coğrafi İşaret Tescilini gerçekleştirdik. Dünyada öğünüyle meşhur tek şehri olarak ilimizin bu özelliğini tüm dünyaya duyurarak marka değerimizi arttırmaya yönelik adımlar atmaya devam ettik. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak 2019 yılında kahvaltımızı dünya ile paylaşmaya karar verdik ve her yılın Haziran Ayının ilk Pazar gününün Dünya Kahvaltı Günü olarak kutlanması yönünde girişimlerimizi başlattık. 365 günün içerisinde 1 günün şehrimize ve kültürümüze ait olmasına vesile olmamız bizim için gurur kaynağı olmuştur. Birleşmiş milletlere yazı yazarak başlayan serüvenimiz Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu gibi isimlerin de sahiplenmesiyle de ses getiren bir etkinliğe bürünmüştür. 7 Haziran 2020 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz Dünya Kahvaltı Günü pandemi dolayısıyla bir arada kutlayamadık belki ama hızlı ve etkin bir karar mekanizmasıyla etkinliğimizi sosyal medyadan tüm dünyaya duyurmuş olduk. Çin’den Rusya’ya, Avrupa’dan Amerika’ya kadar birçok ülkeden sıcak ve olumlu destekler alarak kahvaltımızın ve bu özel günümüzü Dünya’ya armağan etmiş olduk. Bu yıl ki etkinliğimize Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Faruk Kaymakçı’nın da ifadeleriyle Dışişleri Bakanlığı’nın da ortak olacağının ve Dışişleri Bakanlığı’nın bahçesinde Haziran ayının ilk Pazar günü büyük bir kahvaltı etkinliğinin düzenleneceğini belirtmek isteriz. Umuyor ve diliyoruz ki pandeminin gölgesinde kalmadan hep birlikte kalabalık sofraların kurulduğu bir Dünya Kahvaltı Günü’nü kutlayalım” şeklinde konuştu.

“ÜYELERİMİZİN TALEPLERİNİ KARŞILAMA FIRSATI BULDUK”

Van TSO ile İpekyolu Belediyesi işbirliğinde yapılan Sektör Toplantıları hakkında bilgiler veren, Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Gültepe, üyelerin gün içerisinde yaşadıkları sorunları biri dereceden dile getirme imkanlarını oluşturduklarını söyledi.

Gültepe, “Pandemiyle birlikte üyelerimizin günlük yaşantılarında belediyelerle ilgili karşılaştıkları mağduriyetler ve sorunları gidermek üzere merkez ilçemiz olan İpekyolu Belediyesiyle odamız işbirliğinde sektör toplantıları gerçekleştiriyoruz. İpekyolu Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan başkanlığında yapılan sektör toplantılarına belediyenin birim amirleri de katılarak, üyelerimizin gün içerisinde yaşadıkları sorunları birinci dereceden dile getirme imkanlarını oluşturduk. Dile getirilen birçok soruna anında çözüm üreterek üyelerimizin taleplerini karşılama fırsatını bulduk. Gerçekten faydalı ve sohbet ortamında geçen bu sektör toplantıları çok kıymetli ve bir kez daha sayın başkanımız Sinan Aslan Bey’e çok teşekkür etmek istiyorum. 2020 yılının son çeyreğinde başlamış olduğumuz toplantıların şuana kadar 10 sektör üzerinde gerçekleştirdik. En önemlisi yapsatçı ve mimarlar olduğu için ilk toplantımızı mimar arkadaşlarımızla gerçekleştirdik. Turizm, market, giyim, inşaat, otomotiv, bilişim, yazılım sektörünü götürdük. Kadın girişimciler, beyaz eşya ve mobilya sektörümüzü götürdük. Bu tür toplantılarımız üyelerimiz ve İpekyolu Belediyesi’nin talepleri doğrultusunda devam edecektir” şeklinde konuştu.

 “PANDEMİ SÜRECİNDE İSTİŞARELERDE BULUNARAK YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK”

Türkiye’de koronavirüs hastalığının ilk hissedildiği günden itibaren olağan üstü bir araya geldiklerini söyleyen Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi Necip Oflas, üyelerin önerileri ve talepleri doğrultusunda birçok girişimde bulunduklarının altını çizdi.

Oflas sözlerine devamla, “Koronavirüs hastalığının ülkemizde ilk hissedildiği andan itibaren odamız Yönetim Kurulu olarak sürecin etkilerini analiz etmek üzere olağan üstü bir araya geldik. Sonrasında 25 Şubat 2020 tarihinde meclis üyelerimiz ile olağan üstü bir toplantı gerçekleştirdik. Pandemi süreciyle ilgili neler yapılabileceği, nasıl bir yaklaşım sergilenebileceğine yönelik bir istişarelerde bulunduk. Her iki toplantı sonrası ve oda organlarımız tarafından sahada meclis üyelerimiz ve üyelerimiz ile yapılan görüşmeler neticesinde tüccar ve sanayicinin yaklaşımını değerlendirerek, girişimlerimiz öncesinde toplanan verilerden bir rapor oluşturarak yol haritamızı belirledik. Odamız tarafından birliğimizin desteği ile ilgili bakanlıklar ve taşra teşkilatları, gerekse tüm ilgili mekanizmalarla sıkı bir diyalog içine girdik. Bunların sonucunda çeşitli girişimlerde bulunduk. Girişimlerimizi maddelemek gerekirse pandemi sürecinde ücretsiz oda kayıt ve faaliyet belgesi verilmesi, 2021 yılından itibaren de bunları tamamen ücretsiz hale getirdik. Tescil işlemlerinin üye işyerlerinde yapılmasını sağladık. Odamız kiracılarından kira alınmamasını sağladık. Fahiş fiyat artışı yapanlara ilişkin gerekli uyarıların yapılması, mücbir sebep hali ilan edilmesi için girişimlerimiz oldu. Üye aidatlarının ertelenmesi, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ara yoğun bakım yapılması ve fidan dikimi gibi diğer desteklerin sağlanması, TKDK projelerinde hak sahiplerine ön ödeme yapılması, vergi terkini meselesini hükümet nezdinde gündeme getirmek için Cumhurbaşkanlığı, Maliye Bakanlığı ve TOBB ile gerekli yazışmalar yaptık. Elektrik, su, doğalgaz ücretlerinin bu süreçte faturalandırılmaması ve pandemi süresince de alınmamasını gündeme getirdik. Sınır ticaretinin demiryolu ağı üzerinden sürdürülmesi, vagon tahsislerinin arttırılması, destekte sektör ayrımı yapılmaması, eğitim, taşımacılık, turizm, yiyecek, içecek, sigorta sektörlerinin öncelenmesi, turizm sektöründe paket tur bedellerinin iadesi, yerel esnafı tercih et kimliği, üyelerimizin mağdur olmaması için seyahat izin belgesi düzenledik. Bölge valilikleri ve ticaret odalarıyla yazışmalar yaptık üyelerimizin herhangi bir sıkıntı yaşamaması için. Medikal sektörünün alacaklarının ödenmesini gündeme getirdik. İhalelerin yerel firmalara verilmesini talep ettik. Hazine arazilerinin üretime açılması, fon desteğinin sağlanması, sicil affı, kira desteği, KDV’nin minimize edilmesi, kamu alacaklarının ödenmesi, SGK ödemeleri, icra takipleri ve blokelerin kaldırılması talepleri, vergi ödemelerinin sorunun çözümü, ekonomik anlamda bölgemizde pozitif ayrımcılık yapılması talebi, üyelerimize maske dağıtımı, üyelerimize hijyen seti dağıtımı, mobil destek birimi kurulması, 25 bin TL nakdi, 40 bin TL tutarında erzak desteği bunu bazı sosyal destek merkezi aracılığıyla yaptık. Yıl boyunca gıda yardımlarımız devam etti. Kredilerin ertelenmesi, mezbahanelerin bu süreçte kapatılmaması, nefes kredisi sağlanması, kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılması, ihtiyacı olan öğrencilere tablet kampanyası ve birçok başlık altında üyelerimizin önerileri doğrultusunda girişimlerimiz oldu. Birlik başkanımız başta olmak üzere, Cumhurbaşkanımız ve birçok ilgili bakanlarımız ile gerek videokonferans gerekse yüz yüze toplantılar gerçekleştirerek taleplerimizi ilettik” diye konuştu.

TÜM GİRİŞİMLERİMİZE RAĞMEN KAPIYI AÇAMIYORUZ”

Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapatılmasının pandeminin ilk günlerinden itibaren yanlış olduğunu dile getirdiklerini ve gelinen noktada tüm girişimlerine rağmen kapıyı bir türlü açamadıklarını söyleyen Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necip Oflas, en çok üzerinde durdukları konunun bu olduğunu belirtti.

Oflas, “Önemli bir diğer konu ise Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapatılmamasıydı. Pandeminin ilk günlerinden itibaren biz bu bakış açısının yanlış olduğunu dile getirdik. Sağlık kontrolleri çerçevesinde kapının açık tutulması gerektiğini dile getirdik ve ifade ettik. Başkanımız da o dönem paylaştığı bir twitten dolayı sosyal medyada linç edildi. Maalesef kapı kapatıldı. Bugün gelinen noktada herkes bizimle aynı fikirde, kapının kontrollü bir şekilde açılmasını talep ediyor. Ne yazık ki şuanda tüm girişimlerimize rağmen kapıyı açamıyoruz. Bu konunun da en çok üzerinde durduğumuz başlıklardan biri olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

“KENTİMİZİN EKONOMİSİ DERİN YARALAR ALMIŞTIR”

Van’ın pandemi süreciyle birlikte ekonomik anlamda derin yaralar aldığını ifade eden Oflas, “Pandeminin ilimiz ekonomisi üzerindeki etkilerinden bahsetmemiz gerekirse, dünyanın tamamında sosyal bir izolasyona neden olan bu süreç, ekonomik anlamda arz ve talep eğirisinde bir durgunluk meydana getirmiş ve dolayısıyla ekonomi yönetimi durağan bir hal almıştır. Sürecin meydana getirdiği durağanlığı etki haline getirmenin yanında pandemi sürecinde değişen küresel ekonomik etkileri dikkate almak ve yeni bir ekonomik model tartışarak strateji geliştirmek gerekmektedir. Kentimiz ekonomisinin lokomotifinin %66’sı hizmet sektörüdür. Bunu %15 oranında tarım ve hayvancılık ve %10 oranında sanayi ve diğer sektörler takip etmektedir. Bu süreçte hizmet sektörünün faaliyetlerine ara vermesi ekonomi olarak büyük olumsuzluk meydana getirmiş ve kentimiz ekonomisini büyük ölçüde olumsuz etkilemiştir. Bunun yanında tarım, hayvancılık, turizm, inşaat, dış ticaret ve diğer sektörler süreçten büyük yaralar almıştır. Sınır kapılarının kapatılması, sokağa çıkma yasakları, tarımsal faaliyetlerin durgunlaşması ve özellikle turizmin durma noktasına gelmesi kent ekonomisine tahribatlar meydana getirmiştir. Konuyu özetleyecek olursak, sanayinin çok gelişmediği ve iktisadi anlamda hizmet bağlamında faaliyetlerimizi yürüten bir şehir olarak Van ili en çok etkilenen şehirlerin başında gelmektedir. 2011 yılında meydana gelen iki büyük yıkıcı depremin ardından yaralarını sarmaya çalışan kentimiz pandemiden de çok derinden etkilenmiştir. Dolayısıyla ilimizin yeni bir üretime dayalı ekonomik modeli ve üretim metodunun uygulanmasına ihtiyaç duymaktadır” ifadelerini kullandı.

Vanda Bugün Haber: Emre An

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

superbahis safirbet polobet maltcasino interbahis grandbetting dinamobet celtabet aresbet asyabahis betnano casinomaxi casinometropol galabet jojobet marsbahis mroyun perabet imajbet betmarino verabet holiganbet meritroyalbet trendbet