Van’daki turizm öğrencileri dernek kurdu

Van’daki turizm öğrencileri dernek kurdu

Van YYÜ Turizm bölümü öğrencileri Van’daki turizm sorunlarını çözebilmek ve turizmi hak ettiği yere getirebilmek amacıyla bir dernek kurdu. Yeni kurulan dernek tamamıyla turizm mezunları ve mensuplarından oluşuyor.

ABONE OL
4 Şubat 2021 03:43
Van’daki turizm öğrencileri dernek kurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VandaBugün Özel Haber: Emre An

Aralık ayında kurulan (VANTUMDER) Van Turizm Mezunları ve Mensupları Derneği’nin şuana kadar yaklaşık 25 üyesi bulunuyor. Yeni kurulan derneğin üyeleri ve yönetimi tamamıyla turizm öğrencileri, mezunları ve mensuplarından oluşuyor.

VANTUMDER Yönetim Kurulu Başkanı Emre Koç, dernek hakkında bilgiler vererek, derneği henüz yeni kurduklarını, mevcut üyelerin öğrencilerden oluştuğunu ve Turizm sektöründe hizmet veren tüm işletmelerin de üye olabileceğini hatırlattı.

Yeni kurulan bu dernek ile birlikte turizm sektörünü bir çatı altında toplayarak, Van’daki turizm sorunlarını ele almayı ve Van’ın turizm anlamında hak ettiği değeri görebilmesi adına çalışmaların yürütülmesinin hedeflendiğini vurgulayan dernek başkanı Koç, Van’ı turizmde geliştirmek adına gerektiği takdirde herkesin kapısını çalacaklarını ifade etti.

“TÜRKİYE’DE DOLULUK ORANI EN YÜKSEK OLAN İLLERDEN BİRİ VAN’DIR”

Dernek başkanı Emre Koç, 20 Aralık 2020 tarihinde kurulan derneğin kuruluş amacının Van’daki turizm sorunları başta olmak üzere birçok konu ile ilgili çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştirileceğini söyledi.

Türkiye’deki otellerin doluluk oranı en yüksek illerinden birinin de Van olduğunu vurgulayan Koç; ”Bizim önceliğimiz turizm mezunları ile turizmde çalışan insanların hepsini ortak bir paydada toplayıp bir platform üzerinde çalışmalar yürütmek. Derneğimizin ilk çalışması olarak Van’ın turizm elçilerini ilan etik. Her yıl Van’da birçok insan turizm alanında çalışmalar yürütüyor,  turizm alanında birçok önemli işler başaran insanlar var. Özelikle Kültür Turizm Müdürlüğü’nün her yıl Van’da turizm elçiliğini ilan etmesi gerekiyor. Bir onurluk nişanesi vermesi gerekiyor çünkü bu insanlar bir çalışma yapıyor, bu çalışma da Van’a yarıyor. Nitekim 2019 yılında Türkiye’nin otellerinin doluluk oranları yüksek olduğu ilerden biri de Van’dır. Bütün büyük firmaların büyük işletmelerinin çok kâr ettiği yer yine Van’dır. Buda turizmde çalışan insanlar sayesinde oluyor. Bunları onurlandırmak gerekiyor bunların yaptıkları çalışmaları takdir etmek gerekiyor. Bizde bunun neticesinde 2020 yılında Van turizm elçilerini ilan ettik. İlk çalışmamız oldu, bunu gelenek haline getireceğiz. Her yıl Van’ı turizmde öne çıkartmaya çalışacağız “ ifadelerini kullandı.

“VAN’IN TURİZM SORUNLARINI ELE ALACAĞIZ”

Koronavirüs pandemi salgını nedeniyle şuan hiçbir çalışma yapamadıklarını ve önümüzdeki süreçte çalışmalarını gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyleyen Koç, Van’daki turizm sektöründe hizmet veren işletmelerle bir araya gelerek turizm sorunlarını ele alacaklarını belirtti.

Koç, “Van’daki turizm işletmeleriyle bir araya geleceğiz. İnsanlarla birebir görüşerek turizm sıkıntısı nedir, neden gelişmiyor, artıları ve eksileri nelerdir? Gibi konuları ele alarak bu konular hakkında çözüm üretmeye ve bu yönde çalışmalar gerçekleştireceğiz. Van’da turizmi destekleyen, geliştiren, canlandıran işletme sahipleriyle bir araya gelmeyi düşünüyoruz” dedi.

“VAN’IN TURİZMDE GELİŞMESİ GEREKİYOR”

Van’ın turizm potansiyeli olarak Türkiye’deki birçok ilden daha iyi bir seviyede olduğunu söyleyen Koç, turizm alanında Van’ın daha iyi gelişmesi gerektiğini belirtti.

Turizm anlamında Van’da daha önce atılan adımların yetersiz olduğunu ve bir araya gelinerek sadece konuşulduğunu, ortaya herhangi bir çözümün çıkmadığını söyleyen Koç, “Turizm zaten sektör olarak baktığımız zaman bir zincir halkasına benziyor. Turizmin büyümesi için bütün sektörle iç içe olması gerekiyor ve bütün sektörlerle ortak bir çalışması olması gerekiyor. Bizde çalışma yürüttüğümüz zaman Van’ın turizmini ele aldığımız vakit nasıl gelişecek, nasıl yönetilecek, nasıl yönlendirilmesi gerektiğini ele aldığımız zaman bütün herkesle bir araya gelmemiz gerekiyor. Bu valilik olur, DAKA olur diğer STK’lar olur. Bunlarla bir araya gelmeye çalışacağız, en büyük isteğimizde budur. Bu çalışmayı kendimiz yapmak istemiyoruz. Bizler üniversite gençleri olarak teorik olarak bir şeyler öğreniyoruz. Üniversitemizde, fakültemizde çok önemli hocalarımız var. Bize gerçekten çok büyük katkıları oluyor. Bunu pratiğe dökerken de pratikte çalışan insanlarla illa ki bir araya gelmemiz gerekiyor ve biz Van’ın turizm alanında gelişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce Van’da turizmi ele aldığımız zaman sadece konuşuluyordu ama ortaya bir çözüm çıkmıyordu. Sadece konuşulmuş oluyordu ve üstü kapatılıyordu” şeklinde konuştu.

“İNSANLARI VAN’A ÇEKEBİLMEMİZ LAZIM”

Van’ın turizm alanında Türkiye’nin en zengin illerinden biri olduğunu söyleyen Koç, “Turizme baktığımız zaman Van turizm açısından çok zengin bir şehir. Türkiye’nin en zengin şehridir. Bugün Türkiye’de biri gezmek isterse Pamukkale’ye gidecek. Çok uzağa gitmemize gerek yok hemen yanı başımızda Başkale’de var. Ya da Türkiye’de Kapadokya’ya gitmek isterse Peribacalarına, Van Başkale’de yeni oluşum var. Van Gölü Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük değerlerinden birisidir. Van’ın en büyük değeridir biz amblemimizde özelliklede Van Gölü’nü kulandık. Van Gölü’nün öne çıkması gerekiyor. Bunların hepsinin öne çıkması için turizmcilerin öne çıkması gerekiyor. Buraya insan çekilmesi gerekiyor. İnsanların buraya gelmesi için bir görsel olması lazım. Bugün Van’da dolaştığımızda etrafa baktığımız zaman görsel olarak gözümüze bir şeylerin girmesi gerekiyor ki tekrar bir daha buraya gelebilelim. İranlı bir turist olsun ya da yabancı farklı bir turist olsun, Van’a tekrar gelme isteği arzusu olsun. Bir defa gelip gittikten sonra ‘bir daha neden gideyim zaten bir şey yok’ dememesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“KAPIKÖY SINIR KAPISININ AÇILMASI GEREKİYOR”

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması gerektiğini söyleyen VANTUMDER Başkanı Emre Koç, Van’ın ayakta durabilmesi için Kapıköy’ün ciddi bir role sahip olduğunu belirtti.

Koç, Kapıköy Sınır Kapısı ile ilgili sözlerine devamla; “Bu mesele ilk ortaya atıldığı günden beridir insanlar bunun üzerine konuşuyor. İlk kapı kapatıldığı zamanlarda VANTSO Başkanı Necdet Takva bir tweet atmıştı. “Kapı kapanmamalı“ diye. Tabi o zamanlar ben kendim dahi Necdet Takva’ya eleştirel mahiyette yaklaştım. Dedim ki “Pandemi var, İran’da pandemi baş kaldırmış Türkiye’den daha çok. Kapıları kapatmazsak bu sefer Türkiye’de patlak verecek. Ama Necdet Bey gerçekten o zamanlar bir şey biliyordu ki bu kelimeyi kulandı. En son VANTSO Kapıköy Sınır Kapsının açılması için dua etti. Dua etmelerinin sebebi ise Kapıköy’ün artık Allah’a kaldığının bir işaretidir.  Yani gerçekten artık bu açılmayacak, ya da açılması için büyük bir güce gerek var, ellerinden de bir güç gelemediği için dua ediyorlar. İnşallah açılır, açılması çok önemli. Biz zaten 2019 turizm araştırmalarına baktığımız zaman Türkiye’deki doluluk oranları en çok Van’da görülüyor. Van’da internet kafe salonunu otele çeviren insanlar oldu. Buraya gelen turistler internet kafede yatıp kalktı. Açılmasının turizme çok büyük bir etkisi olacak. Açılmasını istiyoruz ama nasıl olacak bunun çok iyi koşulları olması gerekiyor. Irak sınır kapısı açık kaldı. Van’dan insanlar sınır kapısına gidiyor ticaret amaçlı. Pek bir önlem yok. Bir tek PVC testi yapılıyor ama PVC testi ne kadar koruyacak. Ya da ne düzeyde önleyecek. Adam geldi İran’dan geçti, adamı aldı PVC testini yaptı pozitif çıkmadı ama iki gün sonra Türkiye’ye döndükten sonra pozitif çıkarsa o zaman ne olacak. Van’ın ekonomisine en iyi verimi veren sınır kapısı, bir de bu konu daha çok siyasiler üzerinden geçiyor. Bu tamamen ekonomik bir meseledir Van’ın kalkınması için açılması gerekiyor. Van’a turistlerin yeniden gelmesi için, esnafın kazanabilmesi için sınır kapısının açılması gerekiyor” dedi.

“VAN’A FAYDALI İŞLER YAPMAK ÇOCUKLUK HAYALİMİZDİ”

Yaklaşık iki aydır kurdukları derneğin kimseden destek almadığını dile getiren Koç, Van’a faydalı işler yapmanın çocukluk hayalleri olduğunu belirterek, Van’a katkı sunmak adına turizm eğitimi gördüklerini söyledi.

Koç, “Biz zaten bu bölümü okuyoruz yarın bir gün birçok arkadaşımız bu alanda ekmek yiyecek. Ekmeğini bu alanda kazanacak. Bu sadece ekmek kazanma meselesi değil, ekmek kazanma meselesi dışında biz bu memlekette yaşıyoruz. Biz daha küçükken dahi hepimizin hayali Van’a faydalı işler yapmak Van’a katkımızın dokunması diye yola çıkmıştık. Nitekim bizde okuyoruz ve Van’a bir katkımızın dokunması için turizmin eğitimini alıyoruz. Biz Van’ın en büyük sorunu olarak alt yapı ve üst yapı sorununu görüyoruz. Van’ın şehir merkezindeki parklara turistleri gezmeye çıkartsak, eminim ki bir daha Van’a gelmek istemezler. Örneğin Ahmed-i Xanê parkına gidip ortasında dursak, sağ tarafında harabe bir halde duran eski belediye binası, sol tarafına baksak yine harabe şeklindeki dükkanlar var. Yani hangi tarafa bakarsak bakalım etrafta yıkık harabe dükkanlar ve yapılar var. Yani bir ihtişam yok. Deprem olduğundan beri memlekette yıkılması gereken binalar hala yıkılmamış bir şekilde duruyor” şeklinde konuştu.

“VAN’DA İKİ KUTUPLU YAPILANMA VAR”

Van’ın en büyük sorununun birbirini çekememezlik olduğunu belirten Koç, Van’da iki kutuplu yapılanma olduğunu söyleyerek, bu sorunun üstesinden gelebileceklerini ifade etti.

Koç, sözlerine devamla; “Van’da bugüne kadar insanlar sürekli turizmi konuştu. Bakıyorsunuz Van’da turizm alanında birçok çalışma yapılıyor ama sadece sözde kalıyor. Van’ın en büyük sorunu insanlar birbirini çekemiyor. İki kutuplu bir yapılanma var. Biz bu sorunu çözmek için herkesle bir araya geleceğiz. Derneğimizi kurduktan sonrada manifestomuzda da yayınladığımız ilk şey oydu. Hiç kimseyle kavga etmeyeceğiz, hiç kimseyle ağız dalaşına girmeyeceğiz. Ya da hiç kimsenin arka bahçesi olmayacağız. Van’da 850’ye yakın dernek var.  Her dernek birilerinin arka bahçesi haline gelmiş. Birilerine çalışma gayreti içerisinde. Van’a çalışmak ya da Van’a bir şey katmak gibi bir gayretleri yok. Yani hep birilerine bağlı kalmış bir halde çalışmaya çalışıyorlar. Biz gerçekten Van’ı düşünürsek bu alanda bir çalışmayı önümüze koymak için gerçek bir teslimiyetle, gerçek bir adanmışlıkla yola çıkarsak olmayacak bir iş değil diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

tiktok izlenme satın al

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Vantumder

    Bize kendimizi tanıma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

superbahis safirbet polobet maltcasino interbahis grandbetting dinamobet celtabet aresbet asyabahis betnano casinomaxi casinometropol galabet jojobet marsbahis mroyun perabet imajbet betmarino verabet holiganbet meritroyalbet trendbet