Vanspor ve Servet Yenitürk…

Vanspor ve Servet Yenitürk…

Öncelikle yaklaşık 3,5 yıldır takıma emek veren iyi veya kötü yapmış olduğu tüm hizmetlerden dolayı Servet Yenitürk’e teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte kendisine başarılar diliyorum.

ABONE OL
27 Ağustos 2021 23:08
Vanspor ve Servet Yenitürk…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öncelikle yaklaşık 3,5 yıldır takıma emek veren iyi veya kötü yapmış olduğu tüm hizmetlerden dolayı Servet Yenitürk’e teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte kendisine başarılar diliyorum.

Yeni başkan Seyithan İzsiz ve yönetimine hayırlı olsun dileklerimi iletmek istiyorum.

Değerli okurlar Vanspor, Van’ın doğu ile batı arasındaki gönül köprüsüdür. Vanspor bir sevdadır. Ve ne acıdır ki Vanspor bu zamana kadar hep yetim/öksüz muamelesi gördü.

Vanspor bu şehirde yıllardır konuşuluyor, yıllardır eleştiriliyor. Bölge illerine baktığımızda bir Malatyaspor gibi Süper Lig’de mücadele edebilecek takımların başında Vanspor gelmelidir. Van gibi bir şehrin o konumda olması gerekirken, maalesef çok acı ve utanç verici hususlarla karşı karşıya kalarak ne kadar sahipsiz olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Gerek Vanlı siyasiler, STK’lar, İşadamları, esnaflar ve gerekse de Van halkının birçok kısmı takımı kaderine terk etmeye razı geldi.

“Vanspor’dan bir şey olmaz” diyerek umudunu kesen, takımı sahipsiz bırakan, takıma destek vermeyen hiç kimse ben Van sevdalısıyım demesin. Ben Van sevdalısıyım diyenler de takımın yanında olduğunu göstersin. Van sevdalısı olmak, sadece iyi günlerde değil kötü günlerde de kendini takımın yanında olarak, ona destek olarak gösterenlere denir.

Şimdi müsaadenizle Vanspor’un Servet Yenitürk dönemine biraz değinmek istiyorum.

Takımı devraldığı günden bu güne kadar Servet Yenitürk’ün doğruları da, yanlışları da muhakkak olmuştur.

Doğru yaptığı işlerini her zaman takdir ettik ve destekledik. Bu durum bazılarını rahatsız etmiş olabilir ve bizi kendilerince Servet Yenitürk yandaşları diye nitelendirmiş olsalar da bizler bu memleketin sevdalısı olan gazeteciler olarak memleketin menfaatleri söz konusu olduğu zaman bu kent için yapılan her türlü faydalı çalışmayı cani gönülden destekledik, destekleriz.

Fakat yanlışları olduğu zaman da her zaman eleştirdik ve kim olursa olsun yanlışını da yazmakla mükellefiz.

Amma velakin bir gerçek var ve birçoğumuz bu gerçeği kabullenemiyoruz.

Servet Yenitürk, takımın başına geldiği günden bu güne kadar takım ne kadar kötü olursa olsun hep üst sıralara oynadı. Ortada bir başarı var mı? Diye soracak olursanız, ben buna kesinlikle evet derim. Hatta Vanspor’un 2. Lig’e yükselmesi de bu başarının bir meyvesidir.

Herkes çok basit görüyor ama takım şampiyonluktan sonra iki sezon boyunca Play-Off’a oynadı. Soruyorum size Vanspor 8 yıl boyunca 3. Lig’de neden kaldı. Bir zamanlar küme düşme hattına kadar gelen bu takımı bu duruma kimler getirmişti. Takımda kim ne derse desin bir başarı kesinlikle var. Takım her geçen gün bu başarının üstüne koyarak devam edecektir buna da inancım var. Fakat bu işler öyle lafla olmuyor. Çok büyük maddi imkanlar lazım. Takımın en önemlisi morale ihtiyacı var. Maddi ve manevi destek olmazsa bu takım bu yükü çok uzun bir süre kaldıramaz. Bu yükün üstesinden gelinmesi için destek şarttır.

Gelelim Servet Yenitürk’ün kulüpten alacağı 10 milyon değerindeki bütçeye.

Bu noktada hepinize empati yapmayı tavsiye ediyorum. Kendinizi Servet Yenitürk’ün yerine koyup bir düşünün. Kulübe kendi cebinizden 10 milyon gibi bir para harcamışsınız. Hiçbir yerden destek alamıyorsunuz, kimse takıma sahip çıkmıyor ve tüm yük sizin omuzlarınızda. İstediğiniz ve beklediğiniz desteği göremeyince gücünüzün daha fazla yetmeyeceğini anlayıp kulübü bırakma kararı alıyorsunuz. 10 milyon gibi bir paradan vazgeçebilmeniz kolay mı? Bakın 10 milyon diyorum. Eski parayla 10 Trilyon para. Bugün 10 milyonu kimse kolay kazanmıyor. Haliyle Servet Yenitürk, 2 milyonu takıma hibe edeceğini söyleyerek geriye kalan 8 milyon alacağını talep etmesi de gayet normal değil mi?

Bugüne kadar bu takıma bu kadar katkı sağlayan olmadığı gibi bunun iki katı borçla takımı bırakanları da gördük.

Ve en nihayetinde Servet Yenitürk, son açıklamalarında tüm alacaklarından feragat ettiğini de açıklayarak herkesin söylemlerini boşa çıkarmış oldu.

Peki ya her gün takımı eleştirip ona buna çamur atanlara ne demeli. Takım feshedilme aşamasına geldiğinde neden sesleri çıkmadı. Takıma neden sahip çıkmadılar.

Ben buradan onlara müjdeyi veriyorum onların tabiriyle artık Servet Spor diye bir takım yok.

Bundan sonraki süreçte kendilerini de takıma ne kadar faydalı olduklarını da göreceğiz.

Dilerseniz Servet Yenitürk’ün Vanspor’daki kariyerine kısaca göz atalım.

Yaklaşık 9 yıl boyunca 3. Lig’de mücadele eden ve sürekli küme düşmemeye oynayan bir takımdı Vanspor. O zaman ki ismiyle Van Büyükşehir Belediyespor…

SERVET YENİTÜRK GÖREVİ DEVRALDI!

Dönemin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Murat Zorluoğlu ekonomisi güçlü profesyonel anlamda daha iyi yönetilmesi konusunda iş adamlarından oluşan bir yönetimle Van Büyükşehir Belediyespor’u güçlü ellere bıraktı. Servet Yenitürk başkanlığında Van’ın birçok önemli ismi yönetimde yer alarak Van Büyükşehir Belediyespor’un daha güçlü bir şekilde ilerlemesi için görevi devraldı.

8 Ocak 2018 yılında Van Büyükşehir Belediyespor başkanlık seçimine gitti. Servet Yenitürk ve yönetimi tek liste halinde girdikleri seçimi kazandı.

Servet Yenitürk’ün başkanlık ettiği yönetimde; Aslan Bayram, Bedrettin Gökçenay, Necmettin Çok, Abdulkahar Eraslan, Bilal Emre Yörük, Mehmet Biçer, Senar Kaplan, Murat Beyaz, Osman Sevinç ve Nizamettin Ağar gibi önemli birçok isim yer aldı.

Kentte yeni bir hava, yeni bir güç olarak görülen Van Büyükşehir Belediyespor artık taraftarın büyük favorisi haline gelmişti.

TAKIMIN BAŞINA FEYYAZ UÇAR GETİRİLDİ

Başkan seçildikten sonra takımın başına teknik direktör olarak Beşiktaş’ın efsane isimlerinden Feyyaz Uçar’ı getiren Servet Yenitürk ve yönetimi 2017-18 sezonunda ligi 9. Sırada tamamladı.

Bir sonraki yıla daha güçlü transferlerle başlayan Van Büyükşehir Belediyespor, 2018-19 sezonunda 28 Mayıs 2019 tarihinde Play-Off’ta Erokspor’u 2-1 mağlup edip Şampiyon olarak 2. Lig’e yükseldi.

TAKIMDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Sezon içerisinde ciddi çalışmalar içerisinde girişimlerini sürdüren Servet Yenitürk, yönetimden beklenilen desteği göremediğini belirterek 2019 yılında genel kurula giderek Van Büyükşehir Belediyespor’un İsmini, Logosunu ve yönetimini değiştirdi.

Van Büyükşehir Belediyespor olan takımın ismi Vanspor Futbol Kulübü olarak değiştirildi. Takıma yeni bir logo yapıldı ve yeni bir yönetim belirlendi.

Yeni yönetimde; Servet Yenitürk, Ekrem Yalçın, Ömer İnanç, Abdulkadir Çetin, Oktay Ukay, Ebubekir Şahin, Türkay Özbey, Murat Çevik, Cafer Kanpolat, Fikret Yöntem, Süleyman Can, Şakir İşleyen, Fatih Akdeniz, Mehmet Biçer, Adnan Bayram gibi isimler yer aldı.

Aslında tamda buraya kadar her şey taraftarın gözünde çok iyi gidiyordu. Ne olduysa bundan sonraki süreçte oldu.

Takımda şampiyonluk havası varken ve tüm taraftarlar coşkuyla maçları takip ediyorken üst üste alınan kongre kararları, sürekli değişen yönetimler takımın imajını zedelemişti.

Takımın maddi anlamda zorluklar yaşadığını ve bu şartlar altında takımı yürütmenin çok zor olduğunu söyleyen Servet Yenitürk, takıma destek olunması yönünde çağırıda bulundu.

İstenilen ve beklenilen desteği bulamayan Yenitürk, kongrede aday olmayacaklarını açıkladı.

VANSPOR’A SÜRPRİZ ADAY: MURAT ÇEVİK

Yenitürk’ün aday olmayacağını açıklamasının ardından önceki yönetimde bulunan Murat Çevik, Vanlı birçok işadamının bulunduğu bir yönetimle birlikte aday olacaklarını ve Vanspor’a talip olduklarını söyledi.

Murat Çevik’in yönetiminde; Ekrem İncel, Ferman Yıldırım, Fevzi Donat, Abdulkadir Çetin, Nazım Karakoç, Osman Sevinç, Kamuran Sarıkaya, Şerif Erbenzer, Abdullah Arvas, Ferhat Kıyak, Gökhan Bayramoğlu, Özcan Kara, Bekir Bozkızıl, Kaya Ortasaç, Turgay Atacan, Zeynel Çalı, Vedat Dursun, Erol Temel, Cahfer Yiğin, Halil Pektaş, Ferhat Atmacan gibi isimler yer aldı.

Gün geldi çattı. Kongrede başkanlık için Servet Yenitürk adaylığını bırakmazken, 2 aday yer aldı.

Yeterli çoğunluğun sağlanmamasından dolayı kongre bir hafta ertelendi.

Bir sonraki hafta yönetim listelerini divan heyetine sunan Turgut Lenk’in listesi geçersiz sayıldı. Murat Çevik ise kendisine söz verilmediği gerekçesiyle usulsüzlük yapıldığını savunup adaylıktan geri çekilerek salonu terk etti.

Servet Yenitürk ise Murat Çevik ve yönetiminin samimi olmadığın, sadece şov yaptığını savundu.

SERVET YENİTÜRK DEVAM KARARI ALDI

Kongrede başka aday bulunmazken, Servet Yenitürk takımı sahipsiz bırakmamak için devam kararı aldıklarını açıkladı.

Şampiyonluk sonrası iki yıl üst üste Play-Off başarısı gösteren takımda her şey belirsizliğini koruyordu.

2020-21 sezonunun tamamlanmasının ardından Servet Yenitürk, mevcut şartlarda takımı yürütemediklerini ve böyle giderse aday olmayacaklarını belirtti.

SERVET YENİTÜRK İSTİFA ETTİ

Kamuoyunda bazı işadamları tarafından eleştirilen Yenitürk, eleştirileri gerekçe göstererek Vanspor Futbol Kulübü Başkanlığı’ndan istifa ettiğini tüm basın camiasının önünde açıkladı.

Yenitürk istifa konuşmasında; “Biz bugün yeni bir yönetimle devam edeceğimizi açıklamak için böyle bir toplantı düzenlemiştik. Fakat bazı işadamlarının eleştirilerine, hakaretlerine maruz kaldık. Benim takımı kendi şirketimmiş gibi kullandığımı söyleyenler var. Takımı bırakmayacağımı söylüyorlar. İşte bırakıyorum, gelip yönetsinler” diyerek istifasını açıklamıştı.

Servet Yenitürk’ün istifa etmesiyle birlikte Vanspor’a kayyum atanacağı ve aday çıkmaması halinde takımın feshedilme aşamasına kadar gelebileceği söylendi.

ADAY ÇIKMADI

Servet Yenitürk’ün istifa etmesinin ardından başkansız kalan Vanspor, kongreye gitti ve maalesef Vanspor’a aday çıkmadı. Kongre bir hafta sonrasına ertelenirken, Vanspor’un feshedilmemesi için bir adaya ihtiyacı vardı.

SERVET YENİTÜRK GEÇİCİ OLARAK ADAY OLDU

Ertelenen kongreye 1 gün kala Servet Yenitürk basın mensuplarıyla bir araya gelerek takımın feshedilmemesi için geçici olarak aday olacaklarını ve daha sonrasında ise olağanüstü kongre kararı alıp yeni bir yönetim kurulacağını belirtti.

İl dışında birçok işadamı ve siyasi kişilerle görüştüklerini söyleyen Yenitürk, kendilerinden oluşacak bir yönetim kurulacağını açıklamıştı.

TURGUT LENK FIRSAT KOLLADI

Kongre günü geldiğinde, sürpriz olarak karşımıza yine Turgut Lenk aday olarak çıkmış başka aday olmamıştı.

Turgut Lenk’in divan heyetine sunduğu listesi üyelikleri olmadıkları gerekçesiyle tekrar geçersiz sayıldı. Bununla birlikte başka aday olmadığı için kongre yine son haftaya kaldı.

SERVET YENİTÜRK DÖNEMİ SONA ERDİ

Sürekli kongrelerle gündeme gelen Vanspor’da beklenen gün nihayet geldi.

Ertelenen kongrede Seyithan İzsiz ve yönetimde bulunan birçok önemli isim tek liste halinde gerçekleşen kongrede görevi devraldı.

Servet Yenitürk dönemi bu kongre ile sona ererken, Seyithan İzsiz ve yönetiminin ‘Vefa Grubu’ dönemi başladı.

Seyithan İzsiz’in yönetiminde ise; Servet Yenitürk, Mehmet Avcı, Veysel Ürüm, Abdulkadir Çetin, Mehmet Akın Dinçer, Adnan Bayram, Mehmet Can Yağar, Oktay Ukay, Osman Halitoğulları, Özcan Kara, Çetiner Çetin, Mehmet Yasin Ertürk, Av. Serdar Kartal, Müjdat Çelik, Av. Orhan Yıldırım, Levent Cankurtaran, Hasan Aydinç, Dikmen Kaya, Yavuz Kuşan ve Feyat Kıyak.

Yedek listede ise İsmail Ayaz, Bülent Çelik, Mehmet Kızıloğlu, Nurullah Abukan, Vedat Dursun, Murat Deniz, Selami Ertana, Fikret Aygün, Bülent Bardak, Sami Avcı, Murat Özden, Ümit Teymur, Mehmet Fatih Sarp, Harun Çakı, Yunus Emre Aykaç, Faruk Karçık, Murat Atmaca, Nevzat Aslan, Ömer Dengiz, İkram Çakar ve Halis Güngör yer aldı.

Denetim Kurulu asil listesinde Cafer Kanpolat, İbrahim Tektaş, Mehmet Selim Öğünmez yer alırken, yedek listede ise Kubilay Önay, Soner Halişoğlu ve Baran Ermin yer aldı.

Disiplin kurulu asil listesinde ise Özer Polater, Mehmet Kenan Bekleyen ve Osman Çiçekel yer alırken, yedek listede ise Ercan Dülger, Batuhan Özaltun ve Kadir Pilge yer aldı.

SERVET YENİTÜRK ALACAKLARINDAN VAZGEÇTİ

Servet Yenitürk, gerçekleşen kongrede söz alarak yaptığı açıklamalarla birçok kişiyi duygulandırırken, konuşması salonda bulunanlar tarafından büyük takdir topladı.

Herkese tek tek teşekkür eden Servet Yenitürk, dargın ve kırgın olduğu herkesten de helallik istedi.

Kulübün kendisine yaklaşık 10 Milyon gibi bir borcu bulunurken, Servet Yenitürk bu alacaklarından feragat ettiğini duyurdu. Takıma sponsorluk bedeli olarak alacaklarından feragat ettiğini söyleyen Yenitürk, büyük takdir topladı.

Vanspor yeni bir oluşumla Vefa dönemini başlattı. Takımda birçok şey sil baştan başlayacak.

Yeni yönetime tekrar hayırlı olsun diyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

superbahis safirbet polobet maltcasino interbahis grandbetting dinamobet celtabet aresbet asyabahis betnano casinomaxi casinometropol galabet jojobet marsbahis mroyun perabet imajbet betmarino verabet holiganbet meritroyalbet trendbet