Yapıcıoğlu: Kürt sorunu çözülmemiştir

Yapıcıoğlu: Kürt sorunu çözülmemiştir

HÜDA-PAR (Hür Dava Partisi) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Van’daki yerel ve ulusal basın ile bir araya gelerek gündeme ilişkin önemli konuları değerlendirdi. Yapıcıoğlu, ülkedeki ekonomik sıkıntılara dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yoktur, o konuyu çözdük’ açıklamalarına da yanıt vererek ‘Kürt sorunu çözülmemiştir, devam etmektedir’ ifadelerini kullandı.

ABONE OL
25 Eylül 2021 15:52
Yapıcıoğlu: Kürt sorunu çözülmemiştir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜDA-PAR (Hür Dava Partisi) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Van’daki yerel ve ulusal basın ile bir araya gelerek gündeme ilişkin önemli konuları değerlendirdi. Yapıcıoğlu, ülkedeki ekonomik sıkıntılara dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yoktur, o konuyu çözdük’ açıklamalarına da yanıt vererek ‘Kürt sorunu çözülmemiştir, devam etmektedir’ ifadelerini kullandı.

Bir dizi ziyaret ve programlara katılmak üzere Van’a gelen HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, kentteki yerel ve ulusal basın ile kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Mahmut İrtem, GİK üyeleri Cengiz Akkaya, Ferhat Aköz ve Van İl Başkanı Rasim Saygın katıldı.

Basın mensuplarıyla gerçekleştirdikleri toplantıda Van ve ülke gündemine dair önemli konulara değinen Yapıcıoğlu, Van’daki sorunları Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile paylaştıklarını ve diğer sorunların çözümü için ise gerekli adımların atılarak takipçisi olacaklarını dile getirdi.

20 Temmuz’dan bu yana ziyaretlerinin devam ettiğini belirten Yapıcıoğlu, şuana kadar yaklaşık 30 yere ziyaret gerçekleştirdiklerini ve Van’dan sonra Ağrı ve Iğdır ziyaretleri gerçekleştireceklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında STK’lar, odalar, basın mensupları, vatandaşlar ve esnaflarla sohbet etme imkanı bulduklarını ve sorunları dinlediklerini belirtti.

“VAN’DAKİ HİZMET SEKTÖRÜ SINIR KAPISINDAN OLUMSUZ ETKİLENDİ”

Konuşmasına ülkedeki ekonomik sıkıntılara değinerek başlayan HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Türkiye’nin gündeminde şuan sabit olan şeyler var. Bunlar Van’ın da gündeminde. Bir tanesi ekonomik sıkıntılar. Hem sanayi ve ticaret erbabıyla hem de vatandaşlarla bir araya geldiğimizde bu ekonomik sıkıntılar sıklıkla dile getirilmektedir. Van’da salgın nedeniyle kapanma dolayısıyla zorluk yaşandığı dönem inşallah geride kalmıştır diye umut ediyoruz ama halen de etkileri devam ediyor. Kiralar ile ilgili ciddi bir sıkıntı var. İşsizlik, ülke gündeminde. Van’ın da gündeminde. Esnafın sıkıntılarının bu denli büyük olması elbette ülkenin diğer tarafındaki nedenlerin üstüne bir de buradaki sınır kapısıyla ilgili bir bağlantısı var diye düşünüyorum. Dile getirilen de budur. Haklı olarak vatandaş şunu soruyor; Türkiye dışarıdan gelen yabancı ülke vatandaşlarını kabul ediyor. Bu ülkelerden bir tanesi de İran. İranlılar uçakla Türkiye’nin farklı illerine gidebiliyorlar ama neden kara sınır kapısından Van’a rahat bir şekilde giremiyorlar diye haklı bir şekilde soruyorlar. Bunu Van’dan sizler aracılığıyla tüm ülke kamuoyuna ve yetkililere duyurmuş olalım. Böyle bir beklenti var. Bir an önce Türkiye sınır kapısındaki geçişlerin normale dönmesi Van esnafını da rahatlatacaktır. Van’ın ekonomisinin yüzde 60’ından fazlası hizmet sektörüdür. Bu hizmet sektörü de büyük oranda sınır kapısının kapalı olmasından olumsuz etkilenmiş durumda” diye konuştu.

“KÜRT MESELESİ VARDIR, ÇÖZÜLMEMİŞTİR”

Gündeme ilişkin konuları değerlendiren Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yoktur’ açıklamalarına yanıt verdi.

Yapıcıoğlu, “Ülke ve bölge gündemindeki bir diğer konu ise Kürt meselesi. Biliyorsunuz yakın geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi liderinin de Kürt meselesi çözümüyle ilgili bir açıklaması oldu. Bu vesileyle bir kez daha gündeme geldi ve HDP eski eş başkanı Sezai Temelli’nin vermiş olduğu cevap çerçevesinde tartışmalar yürüdü. Hükümet cenahından da böyle bir meselenin olmadığı dillendirildi. Bize göre Kürt meselesi vardır. Çözülmemiştir, devam ediyor. Mutlak suretle çözülmesi gereken Türkiye’nin en ağır sorunlarından bir tanesidir. Eğer Türkiye bu meseleyi çözerse o zaman belki bölgeyle ilgili, bölgesel güçle ilgili iddiasında biraz daha emin adımlarla yol alabilir. Aksi takdirde kendi iç sorunlarını çözemeyen bir ülkenin bölgedeki diğer meselelere müdahil olabilmesi veya o konularda söylediklerinin yankı bulması, sonuç getirmesi zor olacaktır” dedi.

“EKONOMİK SIKINTILARIN NEDENİ YOLSUZLUK VE İSRAFTIR”

Ülkedeki ekonomik sorunlara dikkat çeken Yapıcıoğlu, “Ekonomik sıkıntılarla ilgili vatandaşın kanaati, yolsuzluk ve israfın bunlara neden olduğu. Adam kayırmalar yine milletin şikayet ettiği başka bir husus. Hem burada hem başka yerlerde güvenlik soruşturmalarından yoğun bir şekilde şikayet ediliyor. Son dönemlerde güvenlik soruşturmalarının yerine ikame edilen bir mülakat sistemi var. Bu mülakat sisteminde de aslında gerçekte mülakata çağırılan kişilerin meslekleriyle yada genel olarak bilgilerinin ölçülmesiyle ilgili değil, büyük oranda gizli yapılan güvenlik soruşturmalarının sonuçlarına göre mülakata alınan kişilere puanlar verildiği, bu şekilde elendikleri çok yaygın bir kanaat. İdarenin her türlü eylem ve işlemi mutlaka hukuk denetiminde olmalıdır ve hiçbir şekilde hukuksuzluk yapılmamalıdır. Hukuk da adaletin tesisi için vardır. Adalette kayıtsız, şartsız her dönemde herkese mutlak suretle uygulanması gereken bir şeydir. Bizler HÜDA-PAR olarak önce insan, öncelik adalet diyoruz. Dürüst siyaset, gerçek adalet diyoruz. Adalet hiçbir şeye feda edilemez diyoruz. Bu konuda yapılan adaletsizliklerle ilgili vatandaşların yoğun şikayetleri vardı. Bizde bunların takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZLİĞİN SEBEBİ EĞİTİM PLANLAMASIDIR”

İşsizlik sorununun asıl sebebinin eğitim planlaması olduğunu vurgulayan Yapıcıoğlu, “Van’ın nüfusu yaş ortalaması olarak Türkiye ortalamasının epey altında. Çok genç bir nüfus var. Malumunuz işsizlik ile ilgili rakamlar dönem dönem TÜİK tarafından açıklanıyor ama bu rakamlar sıklıkla eleştiriliyor. Bu rakamların gerçek rakamlar olmadığı yönünde yaygın bir kanaat var. Şu bir gerçek ki açıklanan rakamlar doğru bile olsa, özellikle genç işsizlik Türkiye’deki ortalama işsizliğin yaklaşık iki katı durumundadır. Bazı bölgelerde Van gibi yerlerde, yaklaşık 2 gençten birisi işsizdir. Öbür taraftan bazı esnaf veya reel sektör temsilcileri de kalifiyeli eleman bulamamaktan şikayet ediyorlar. Yani hem deneyimli eleman arayanlar eleman bulamamaktan şikayet ediyor, hem de gençler işsizlikten yakınıyorsa ortada bir sorun var. Bize göre bu sorun eğitimin planlanmasıyla ilgili bir sorundur. Bazı mesleklerde ara eleman ihtiyacı çok olduğu halde bu elemanlar bulunamıyorken, üniversite mezunu gençler bile iş bulamıyorsa bunun eğitim planlamasından başka bir izahı yok gibi geliyor. Mutlaka eğitim doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“VAN’DAKİ HAYVANCILIK İLE İLGİLİ SIKINTI VAR”

Van’ın ekonomisinde büyük rol oynayan hayvancılık sektörüyle ilgili ciddi sorunların olduğunu dile getiren Yapıcıoğlu, “Van’ın ekonomisinin yüzde 61’i hizmet sektörüne dayanıyor. Hizmet sektörünün belki en büyük payı hayvancılık sektörüdür. Van Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı ile görüştük. Yazılı olarak bir rapor da sundular. Hayvancılık ile ilgili bir sıkıntı var. Mesela Van’da bir küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinden dolayı yün ve deri işletme sanayisinin bulunmaması büyük bir eksiklik. Bu nedenle burada milyonlarca küçükbaş hayvan yetiştiği halde bunların derilerinin ve yünlerinin işlenememesi büyük bir eksikliktir. Mutlaka merkezi hükümet burada ön ayak olmak suretiyle bu yönde yapılacak işletmeleri teşvik edici bazı adımlar atmalıdır” dedi.

“VAN’A BÜYÜKŞEHİR DEMEYE BİN ŞAHİT LAZIM”

Van’ın en büyük sorununun trafik sorunu olduğuna dikkat çeken Yapıcıoğlu, “Van’ın merkezinde en büyük sorunlardan bir tanesi de trafik sorunu. Dün sayın Valimizle görüştük. Aynı zamanda belediyeye de kayyum olarak atandığı için doğrudan doğruya kendisi Van’ın bu sorunlarıyla da ilgili kişidir. Bize iletilen hem esnafın hem de diğer vatandaşların ilettiği soruları doğrudan doğruya sayın Valimize aktardık, bunları not aldılar. Bazı hususlarla ilgili çalışmalar yapacaklarını, bazı şikayetlerin yüzde yüz haklı olduğunu ifade ettiler. Bir an önce bunların giderilmesi yönünde çabalarının olacaklarını ifade ettiler. Van’a her geldiğimizde biraz daha büyümüş görüyoruz ama Van her gün biraz daha büyüyen bir köy gibi adeta. Büyükşehir demeye bin şahit lazım. İmar planı mutlaka belki 50-100 yıl sonrasını planlayacak şekilde yapılmalıdır. Van bu görüntüden bu halden kurtulmalıdır. Çevre yolu ile ilgili çok uzun süren bir süreç var. Bu anlamda 18’inci madde ile ilgili çok yoğun bir şikayet var. Bunların hepsini not aldık. Sayın Valimize bir kısmını aktardık, diğer bir kısmını ise Ankara’da takipçisi olmak suretiyle çözümü için çaba sarf edeceğiz” şeklinde konuştu.

“ERKEN SEÇİM OLSA DA OLMASA DA İTTİFAK DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, erken seçim olsa da olmasa da ilkelerine uygun bir teklif gelmesi halinde ittifak yapabilmelerinin mümkün olduğunu dile getirdi.

Yapıcıoğlu, “Muhalefet yoğun bir şekilde erken seçim talep ediyor. Erken seçim mümkündür olabilir. Bize göre eğer erken seçim olacaksa en güçlü ihtimal olarak şunun için olacaktır. Seçim yaklaştıkça muhalefet bugünkü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olamayacağı yönünde hukuki bazı tartışmalar açacaktır. Çünkü şuandaki mevcut kanunlara göre cumhurbaşkanlığı 2 dönem yapan bir kişi 3. Dönem aday olamaz. Muhalefet bunu dillendirmeye başladı bile aslında. Diğer taraftan hükümet cenahı veya AK Parti’nin hukukçuları diyorlar ki o düzenleme anayasal değişiklikten sonraki dönem içindi. Sayın Cumhurbaşkanı bir dönem önceki sistemde cumhurbaşkanlığı yapmıştı dolayısıyla bu başkanlık sisteminde ilk defa cumhurbaşkanlığı yapıyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönem aday olursa 2. Dönem aday olmuş olacak. Fakat bu konudaki tartışmalar artarsa hükümet şöyle bir yol izleyebilir; meşruiyet tartışmalarına mahal vermemek için erken bir tarihte seçim kararı alınabilir. Çünkü yine kanuna göre 2. Dönem cumhurbaşkanlığı tam bitmeden erken seçim kararı alınırsa yada seçimlerin yenilenmesine karar verilirse aday olan kişi 2. Dönemi tamamlamadığı için bir daha aday olabilir. Bundan dolayı bir erken seçim kararı alınabilir. Bu çok zayıf bir ihtimal değil ama Sayın Cumhurbaşkanı ve Ak Parti yetkilileri, hatta Cumhur İttifakı bileşenleri şunu söylüyorlar; seçim zamanında yapılacak 2023’ün Haziran ayını bekleyip göreceğiz. Bundan dolayı sadece erken seçim değil, seçim zamanında bile yapılacak olsa ittifak mümkündür elbette. Çünkü mevcut sistem partileri ittifak yapmaya zorluyor. İki türlü zorluyor. Birincisi Cumhurbaşkanı olabilmek için oyların yarısından fazlasını almak gerekiyor. Bir diğeri ise Cumhurbaşkanı çıkaracak olan partilerin hiç birinin tek başına yüzde 50’i yakalayabilecek potansiyeli olmadığı için başka partilerle ittifak yapmaya ihtiyaçları var. İkincisi ise yüzde 10’luk bir seçim barajı var şuanda Cumhur İttifakı bileşenlerinin yüzde 7 üzerinde anlaştıkları ve bu barajı yüzde 7’ye indireceklerine dair haberler var. Yüzde 7’ye bile indirilse pek çok parti bu baraj sorununu aşabilmek için ittifak yapmak zorunda kalacaklardır. Yani sistem iki yönlü partileri ittifak yapmaya zorluyor. Bundan dolayı ittifaklar bundan sonra bu sistem devam ettiği sürece ve seçim barajı var olduğu müddetçe siyasi hayatımızın bir parçası olacaktır. HÜDA-PAR’da siyasi bir parti olarak elbette bu ittifaklardan herhangi bir tanesiyle bu nedenlerle yer alabilir. Ama bu şu demek değildir. HÜDA-PAR seçim barajı nedeniyle ne olursa olsun meclise kapak atmak için bir ittifakta yer alacaktır diye bir şey yok. Geçtiğimiz dönemde de sistem aynıydı ama HÜDA-PAR herhangi bir ittifakta yer almadan tek başına seçime girdi. Evet barajı aşamadı, evet meclise herhangi bir temsilci gönderemedi ama eğer ilkelerimize uygun olmayan bir ittifak teklifi gelirse sadece mecliste yer almak için biz bu teklife evet demeyiz. İlkelerimize uygun bir teklif gelirse oturur değerlendiririz, eğer milletin, memleketin ve partimizin menfaatlerine uygun olduğu kanaatine varırsak o zaman evet deriz” diye konuştu.

“KÜRTLER KENDİ KÜLTÜRÜNDEN UZAKLAŞIYOR”

Bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Yapıcıoğlu, Kürtlerin kendi örf, kültür ve inancından uzaklaştırılmak istendiğini vurguladı.

Yapıcıoğlu, “Kürtler örfünden, kültür, inancından uzaklaşıyor. Bu bir projedir ama bugün ortaya konmuş bir projedir. Sadece Kürtler değil, bu bölgede yaşayan halkların hemen hepsi kendi inancından, örfünden, kültüründen uzaklaştırılmak isteniyor. Kültür emperyalizmi dört bir yanımızı sarmış ve her gün bizden bir şeyler koparmaya çalışıyor. Kürtler de bunun bir parçasıdır. Kürtler daha çok Kürt sorunu dediğimiz siyasi yollardan kendi örfünden, kültüründen, inancından uzaklaştırılmaya çalışıyor. Bunun önlemi Kürtleri bu ahlaklarından, inançlarından, örflerinden uzaklaştırmak isteyenlerin kullandıkları aparatları onların elinden almaktır. En etkili yol budur. Siz Kürt meselesini çözeceksiniz, birileri bu meseleyi araçsallaştırıp kendi ideolojilerini topluma benimsetmek için kullanıyorsa o araçsallaştırılan meseleyi araçsallaştıranların elinden almak lazım” dedi.

“KÜRT SORUNUNU BU ŞEKİLDE ÇÖZEMEZSİNİZ”

Kürt sorunuyla ilgili çözüm sürecinin akamete uğradığını söyleyen Yapıcıoğlu, “Kürt sorunu çözülmemiştir, devam ediyor. Memleketin önünde mutlaka çözülmesi gereken bir sorun olarak duruyor. Sayın Cumhurbaşkanı birkaç ay önce Diyarbakır’a seyahatinde şöyle bir cümle sarf etti; ‘2005’te biz neredeysek, şimdi de aynı noktadayız’ diye bir açıklamada bulundu. 2005’te bulunduğu nokta neydi; böyle bir mesele var, böyle bir sorun var. Siyasi faturası ne olursa olsun biz bunu çözeceğiz diye bir iddia da ortaya koydu. Peki 2005’ten bu yana ne oldu. Çözüm süreci denen bir şey oldu. Az kaldı şunu yapacağız, bunu yapacağız sorunu çözeceğiz dediler. Sonra süreç akamete uğradı. Masa devrildi. Peki o zaman eğer sorun çözülmüşse o masanın devrilmesinden önce çözeceğiz dedikleri meselenin kaç tanesini çözdüler. Mesele yok demekle, mesele yok olmaz. Kanaatimce hükümetin bugün gelmiş olduğu nokta, Cumhur İttifakının diğer bileşenlerinin duruşundan kaynaklıdır. Ama mesele olduğu yerde duruyor. Adına çözüm süreci dedikleri o çatışmasız süreci o dönemde de bizim çok yoğun eleştirilerimizi alan bir süreçti. Oradan çözüm çıkmayacağını söyledik nitekim çıkmadı. Eğer bu mesele çözülecekse, adına çözüm süreci dedikleri sürece benzer bir süreç yeniden başlatılacaksa oradan da yine çözüm çıkmayacaktır. Mesele yeniden Kürt vatandaşların oyunu almak mı, yoksa bu sorunu gerçekten çözebilmek mi. Buna karar vermek lazım. Eğer mesele gerçekten bu sorunu çözebilmekse, yol o değil. Yolu sorarlarsa bizi takip etsinler biz yolu gösteririz. Ama mesele Kürt vatandaşların oyunu almaksa o zaman Kemal Bey’in HDP tabanına göz kırpmak için meşru muhatap kabul edebiliriz şeklinde HDP’den bahsederken ki sarf ettiği sözleri örnek gösterebiliriz. Gerçekten o da bir çözüm iradesi mi. Hayır. Ne demişti; “Biz HDP’yi meşru bir muhatap olarak görebiliriz.” Bunun altında aslında şu da var; “Görmeyebiliriz de, canımız nasıl isterse.” Öte taraftan eski eş genel başkanın ‘asıl muhatap İmralı’dadır’ diye vermiş olduğu cevap. Bütün bu açıklamalardan ben şunu çıkarıyorum; hem siz İmralı yerine aslında HDP ile görüşecektiniz. Çünkü İmralı meşru olmayan bir muhataptı ama HDP meşru bir muhatap olarak kabul edilebilir. Hem de asıl muhatap orasıdır diyenlerin zihninde yatanlar şudur; Kürt sorunu dediğiniz şey aslında bir şiddet sorunudur. Bu şiddeti kim oluşturuyor, elinde silah olanlar. Öyleyse siz bu silahları susturursanız bu mesele bitmiştir. Gerçekten öyle mi? Eğer sizin teşhisiniz buysa sizin çözümünüz de böyle olur. Bu meselenin sadece bir boyutudur. Bu bir sebep değil, bir sonuçtur. PKK’nin kendisi bir sonuçtur, sebep değildir. Eğer siz sorunu çözmezseniz PKK’yi yok etseniz veya PKK kendi kendini feshetse bile yarın başka bir şey çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.

“SAĞLIK BAKANININ YERİNDE OLSAM İSTİFA EDERİM”

Bir gazetecinin aşı ile ilgili sorduğu soruya cevap veren Yapıcıoğlu, aşıya güvenmeyen vatandaşların aşıya zorlanmasını doğru bulmadıklarını dile getirerek, geçen yıl ki rakamlarla vatandaşın aldatıldığını ve sağlık bakanının istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

Yapıcıoğlu, “Ben aşılarımı oldum fakat vatandaş aşıya güvenmiyorsa, aşıya güvenmeyenlerin aşıya zorlanmasını da doğru bulmuyorum. Çünkü vatandaşların aşıya güvenmemesinin en önemli sebebi bana göre yetkililerin sorumsuz davranmaları ve açıklamalarıdır. Her gün televizyonlarda aşılarla ilgili yada bu hastalıkla ilgili açıklamalarda bulunan kişiler o kadar çelişkili bilgiler veriyorlar ki insanlar artık bunalmış, insanların güveni sarsılmış insanlar inanmıyor artık. Mesela vatandaşlar haklı olarak şöyle bir soru sorabiliyor; daha önce geçen sene bu zamanlarda aşılama yeni yeni başlamıştı ama vefat sayıları bugünkünden daha düşüktü. Şimdi ikinci doz aşıların oranı yüzde 60’ı geçti buna rağmen dün açıklanan rakamlarda 221 vefat var. Peki vefat sayılarında değişiklik yoksa, vaka sayılarında değişiklik yoksa o zaman hani aşı faydalıydı. Ne oldu diye vatandaşlar haklı olarak sorabiliyor. Vatandaşın bu haklı sorularına siz cevap vermezseniz, ikna edici cevaplar vermezseniz vatandaş aşı olmaya ikna olmaz. Bu tabi bir şeydir. Nedir bunun asıl sebebi; geçen sene bu dönemlerde açıklanan vaka ve vefat sayılarının doğru olmadığını biz o zaman da söyledik, bugün de öyle inanıyoruz. Geçmiş dönemde vaka sayılarını ve vefat sayılarını bazı gerekçelerle, belki toplumda panik olmasın diye yada turizm gelirleri düşmesin diye olduğundan epey bir düşük gösterildi. Yani bu hastalık kanı pıhtılaştırıyor, kan pıhtılaştı, damara bir pıhtı attı yada akciğere bir pıhtı attı veya kalp damarlarında bir tıkanıklık oldu buna emboli dediler yada kalp spazmı dediler, farklı nedenlerle ölüm gerçekleşti bu covid değil dediler. Böylece vaka sayılarını düşürdüler. Ben sağlık bakanının yerinde olsam çıkarım derim; geçen sene açıkladığımız rakamlar şu nedenlerle doğru değildi, biz sizi aldattık, size doğru bilgi vermedik. Bundan dolayı sizden özür diliyorum ve istifa ediyorum diyecek ondan sonra belki vatandaş rahatlayacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Yapıcıoğlu, Van ziyaretini yarın tamamlayarak şehirden ayrılacak.

Haber: Emre An

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

superbahis safirbet polobet maltcasino interbahis grandbetting dinamobet celtabet aresbet asyabahis betnano casinomaxi casinometropol galabet jojobet marsbahis mroyun perabet imajbet betmarino verabet holiganbet meritroyalbet trendbet